SRBIJU ĆE PREPLAVITI MLEKO: Ovo je rezultat najnovijih mera EU
Najveću glavobolju će imati mali proizvođači, odnosno, oni koji imaju manje od deset krava, posebno ako su uzimali kredite i kupovali junice
Nedavna mera kojom je Evropska Unija podržala privremeno smanjenje proizvodnje mleka u zemljama članicama kako bi sprečila sunovrat cena u mlečnoj industriji, izazvala je negodovanje srpskih proizvođača. Naime, zbog slobodnog tržišta mleka, oni strahuju da će povećan uvoz u Srbiju još više oboriti cene ove namirnice.
- EU je u dva navrata tolerisala mere zaštite, mada nismo dobili nikakvo obrazloženje zašto se te mere uvode. Zbog ruskog embarga na zapadne proizvode, evropske zemlje su potražile nova tržišta za izvoz, a među njima smo i mi. Od većeg uvoza najveću korist imaju domaći potrošači, dok farme i deo stočnog fonda propadaju. To se desilo i u Bugarskoj i Rumuniji - otkriva agroekonomski analitičar Milan Prostran.
UPOREDILI SMO CENE HLEBA, MLEKA I ULJA 1991. I DANAS: Zapanjiće vas koliko se sve promenilo!
Drugi razlog zbog koga su domaći proizvođači mleka u nezavidnoj poziciji je taj što njihovo mleko ispunjava tek 50 odsto kvaliteta prema kriterijumima EU.
Farmeri će imati još ozbiljnije probleme. Najveću glavobolju će imati mali proizvođači, odnosno, oni koji imaju manje od deset krava, posebno ako su uzimali kredite i kupovali junice. Dodatno otežava to što nisu dostigli potreban kvalitet mleka. Problem neće imati samo oni koji imaju zaštićene vrste sireva i brendirane proizvode - kaže Prostran.
Sima Kovačević, zastupnik udruženja stočara "Fruškogorsko Podunavlje" je takođe zabrinut za cenu jedne od osnovnih životnih namirnica zato što, kaže "Evropa štiti svoje poljoprivredne proizvođače".
Zbog struje rastu cene hleba, mleka, mesa?
- EU daje povlastice svojim članicama da bi izvozile mleko na naše tržište. Zato je cena mleka sada toliko minimalna da nema dalje. Ne vidim da u skorije vreme može da bude bolje. Sa 11 goveda spao sam na četiri i sa krava sam rešio da pređem na nešto drugo - kaže Kovačević za "Telegraf".
Prostran se plaši da će ponovo biti prosipanja mleka po ulicama i protesta zbog slobodnog tržišta za koje se Srbija opredelila. Spas donekle vidi u pomoći države po uzoru na EU koja štiti svoje članice i zahvaljujući kojoj će farmeri u Bugarskoj, Rumuniji i Mađarskoj ipak opstati.
- Ješćemo francuske, holandske i nemačke sireve jer će biti jeftiniji. Ali, to ne znači da su oni bolji od domaćih proizvoda. Zato predlažem da država razmisli o povećanju premija - ističe Prostran.
O stanju u proizvodnji mleka u Evropi najbolje govori nedavni protest u Briselu oko 100 poljoprivrednika, iako im je EU najavila paket pomoći od 500 miliona evra za rešavanje posledica krize.
(S. Vasić)