ČAK 38 ODSTO LJUDI U SRBIJI JE FINANSIJSKI NEPISMENO: Tragedija, skoro pola zemlje ne zna šta potpisuje u bankama

Neke studije rađene za tržište SAD govore o tome da se usled nekompletnih ili loših odluka klijenata kod stambenih kredita, na godišnjem nivou izgubi oko 50 milijardi USD

Pojmovi "inflacija" i "kamata" razumljivi su velikom delu stanovništva u Srbiji, ali zato većini nije bilo jasno značenje pojma "diversifikacija rizika". Ovo govori u prilog podacima agencije Standard&Poor s kraja prošle godine, prema kojima je 38 odsto odraslih stanovnika Srbije finansijski nepismeno.

Usled nerazumevanja, nedovoljnog poznavanja materije i važnih aspekata prilikom obavljanja neke finansijske transakcije, kao i potpisivanja finansijskih ugovora, može doći do ozbiljnih finansijskih posledica.

- Neke studije rađene za tržište SAD govore o tome da se usled nekompletnih ili loših odluka klijenata kod stambenih kredita, na godišnjem nivou izgubi oko 50 milijardi USD. Dakle, klijenti potroše ili plate mnogo više upravo zbog nedovoljnog ili neadekvatnog poznavanja osnovnih principa nekog proizvoda ili usluge koju uzimaju - kaže sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.

DRUŽENJE SA GRAĐANIMA U FILIJALI "ALPHA BANK" U KNEZU: Rešite nedoumice u vezi novčanih transakcija!

Kada je reč o prilikama kod nas, najčešće greške koje se prave usled nepoznavanja materije su, kako ističe Dugalić, one koje se odnose na smisao, namenu i cenu finansijske usluge koja se od banke zahteva. Uobičajena je dilema klijenta kod sledećih pitanja: a. između kartice ili čekova – čime se lakše plaća, šta više košta i šta daje veće mogućnosti za kupovinu; b. minus na tekućem računu ili keš kredit, šta se više isplati; v. krediti sa hipotekom i značaj obaveza koje klijent preuzima ovakvim ugovorima; g. kako mesečne troškove platiti brže i jeftinije? d. Značaj i uloga jemca kod finansijskog zaduživanja; đ. značaj menice i zbog čega je neophodno da se ista potpisana preda banci, e. valutna klauzula i njene implikacije (da anuitet raste po rastu kursa), ž.promenljiva kamatna stopa koja utiče i na promenu mesečne obaveze.

- Finansijska pismenost je od značaja za upravljanje ličnim finansijama, kao i za razumevanje i poređenje finansijskih proizvoda u cilju odabira one opcije koja je za pojedinca i njegov život optimalna. Dakle, cilj je donošenje finansijski odgovornih i održivih odluka koje bi trebalo da imaju prosperitetan efekat na život pojedinca, njegove porodice i društva u celini. Ostvarenjem takvog cilja omogućilo bi se i veće blagostanje na nivou porodice i to na duži rok - dodaje sekretar UBS.

BANKARSKE MUKE: Oko 3,5 milijarde evra problematičnih kredita u Srbiji

Zbog svega toga je, smatra on, važno da sami građani samostalno upućuju pitanja i molbu za objašnjenjem kada god imaju nedoumice ili nejasnoće u vezi sa nekim proizvodom ili uslugom, i službenici banaka će im izaći u susret. Takođe treba da posećuju radionice, finansijske institucije i njihove sajtove kako bi se što bolje informnisali.

Inače, prema pomenutom istraživanju, sprovedenom u 140 zemalja sveta, iza nas su Crnogorci sa 48 odsto pismenih, Slovenija i Hrvatska sa 44 odsto, BiH sa 27 odsto, Makedonija sa 21 odsto i Kosovo sa 20 odsto.

OGLAŠIVAČI, OPREZ: Od sada će vas skuplje koštati usluge iz inostranstva! Evo i koliko!

Među zemljama u našem okruženju izdvaja se Mađarska u kojoj je 54 odsto finansijski pismeno, a slede je Grčka, Bugarska i Rumunija. Albanija je sa 14 odsto na poslednjem mestu.

Finansijski najpismeniji su stanovnici skandinavskih zemalja. U Danskoj, Norveškoj i Švedskoj je 71 odsto odraslog stanovništva finansijski pismeno, a u Finskoj 63 odsto.

(Slađana Vasić)