ĐACI U ŠKOLI, IŽIVLJAVAJU SE NAD DRUGARIMA ZBOG "LAJKA" NA FEJSU?! Ovo su JEZIVI razlozi za sve BRUTALNIJE vršnjačko nasilje
- Mada su po godinama deca, oni psihološki više nisu to, i na svašta su spremni samo da bi dobili stubac u novinama ili "lajk" na društvenim mrežama - rekla je Dragana Ćorić, docent Pravnog fakulteta u Novom Sadu, jedan od tvoraca "Aleksinog zakona"
Policija je povela istragu protiv četvorice osmaka u novosadskoj Osnovnoj školi "Branko Radičević" zbog vršnjačkog nasilja, a trenutno se radi na prikupljanju dokaza, pišu Novosti.
DEČAKA ĐACI BRUTALNO TUKLI U ŠKOLI, TERALI GA DA PIJE URIN! Jezivi detalji HORORA u Novom Sadu
Četrnaestogodišnjaci Z. M., D. R., B. K. i Đ. B. su nekoliko meseci konstantno zlostavljali šestaka Ž. J. Oni su ga šibali kaišem, premlaćivali, terali ga da u školskom toaletu pije urin, pretili mu nožem, palili ga upaljačem i gnječili prste postoljem za toalet-papir.
JEZIVA TUČA SA NOVOSADSKIH ULICA DIGLA JE SRBIJU NA NOGE: Deca se gaze, šutiraju i bacaju! (VIDEO)
Na meti je bilo još nekoliko njegovih drugara, a sve to je snimala jedna osmakinja telefonom.
U toku narednih dana, prema saznanjima ovog lista, krivična prijava protiv ovih osnovaca biće prosleđena nadležnom tužilaštvu za maloletnike.
Iako je snimak na kom se vidi zlostavljanje bio nekoliko dana na društvenim mrežama, pa obrisan, sve se razotkrilo tek kada su u školskom toaletu zatečena dvojica uplakanih dečaka iz šestog razreda. Prvo nisu želeli da kažu šta se dogodilo, ali su na kraju skupili hrabrost i prgovorili o onome što im se mesecima dešavalo.
Aleksandar Maletin, direktor OŠ "Branko Radičević", kaže da će četvorica osmaka biti sankcionisana.
- Rešenje o pokretanju disciplinskog postpuka je doneto i sigurno je da će dotičnim učenicima biti izrečena disciplinska mera. Jedina kazna koja može da usledi jeste ukor i smanjena ocena iz vladanja.
Država može da upotrebi i druge mere za rešavanje problema maloletničkog nasilja, ali se ono ipak ne smanjuje. To pokazuje ne samo slučaj iz Novog Sada, već i ubistvo Nikole Babića na Vračaru, koje je prošlog vikenda "postpisao" šesnaestoodišnji B. S.
- Načini vršnjačkog nasilja zlostavljanja su sve morbidniji i nasilniji, psihička mučenja su sve perfidnija, a nedostatak empatije sve očigledniji - rekla je Dragana Ćorić, docent Pravnog fakulteta u Novom Sadu, jedan od tvoraca "Aleksinog zakona", pa dodala:
Pročitajte status koji je majka posvetila pokojnom Aleksi - NA NJEGOV ROĐENDAN!
- Mada su po godinama deca, oni psihološki više nisu to, i na svašta su spremni samo da bi dobili stubac u novinama ili "lajk" na društvenim mrežama.
Zvanični podaci iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, pokazali su da su 242 maloletnika na kraju u vaspitno-popravnom domu i maloletničkom zatvoru, od čega su mnogi osuđeni za najteža dela: njih 19 za ubistvo, 12 za nanošenje telesnih povreda, 45 za razbojništvo, a 16 za nasilničko ponašanje.
Lane ih je bilo 203, od čega je njih 25 osuđeno za ubistvo, sedmoro za pokušaj ubistva, 39 za razbojništvo, a 17 za nasilništvo. Ipak, da bi neko odgovorao potrebno je da bude stariji od 14 godina, jer mlađi nisu krivično odgovorni.
- Jedan dvanaestogodišnjak je lepo primetio: "To znači da ja mogu da ubijam, silujem, palim i pljačkam, i nikom ništa". Oni to shvataju i sve više koriste - kaže Ćorić.
Ona je primetila i da kod nas postoji određeni stepen saosećanja s nasilnikom, a trauma žrtve se umanjuje. Iza počinioca će stati mnoge institucije, uz rečenicu "Nemojte da stigmatizujete", a žrtva će ostati prepuštena porodici.
Protokol za zaštitu učenika i dece poznaje tri stepena nasilja. Za prvi i drugi stepen mere izriče škola, i to može da bude ukor razrednog starešine, direktora i nastavničkog veća. Osnovna škola ne može da izbaci učenika, pa čak ni da ga premesti iz jednog razreda u drugi razred bez dovzole roditelja, a roditelji problematične dece obično ne sarađuju.
Najviši stepen nasilja podrazumeva nanošenje fizičkih povreda. Tada škola uključuje tzv. spoljnu zaštitnu meru (lekare, policiju i Centar za socijalni rad). Najviše što centar može da uradi jeste određivanje pojačanog nadzora nad vršenjem roditeljskog prava.
- Centar poziva roditelje nasilnika, a nekad i žrtve na razgovore. Tu ima i apsurdnih situacija, kao što je slučaj s malom Galom iz Subotice, koju su vršnjaci zlostavljali jer boluje od teške kožne bolesti. Centar se fokusirao na rad s Galom da nju ojačaju da izdrži s vršnjacima, a ne da njih spreči da čine nasilje - primetila je Ćorićeva.
Jedan od autora Zakona o maloletnim učioniocima krivičnih dela, prof. Milan Škulić, primećuje da ne postoji posebno krivično delo vršnjačkog nasilja i da su počinioci najčešće gonjeni za zlostavljanje i mučenje ili nanošenje telesnih povreda.
- Ako su mlađi od 16 godina, mogu dobiti vaspitno-popravni dom od šest meseci do četiri godine, a ukoliko imaju između 16 i 18, zatvor od jedne do 10 godina - kaže on.
(Telegraf.rs)