OVO DANAS OBAVEZNO MORATE DA URADITE: U Srbiji se slavi veliki hrišćanski praznik MLADENCI!

Stariji tvrde da pre Mladenaca nije dobro jesti ništa što je izniklo posle nove godine, dok je na dan Mladenaca dobro jesti med, kuvanu koprivu i zelje da bi se očistila krv

Parovi koji su se venčali između 22. marta prošle i 21. marta ove godine danas proslavljaju Mladence, praznik koji je u crkvenom pravoslavnom kalendaru upisan kao Sveti Četrdeset Mučenika u Sevastiji, koji su stradali.

Na ovaj dan mladencima u goste dolaze oni koji su bili pozvani na svadbu i donose im poklone, kako bi pomogli mladom bračnom paru da upotpune svoj dom. Mlade domaćice, sa druge strane, moraju da pokažu da umeju lepo da dočekaju goste i ugoste ih.

NARODNI OBIČAJI NA MLADENCE: Evo šta valja da se radi na ovaj praznik (VIDEO)

Ovaj praznik obiluje brojnim običajima, pa tako bi na ovaj dan žene trebalo da ustanu rano i umese 40 kolačića, koji se nazivaju mladenčići. Ovi kolači, koji se prave od od pšeničnog brašna, premazuju medom, čime se izražava želja da bračni život bude sladak i nepomućen neslogom. Domaćica obično mesi 40 mladenčića, jer se 22. marta crkva priseća 40 vojnika u gradu Savastiji, koji su 320. godine, za vreme cara Likinija, prešli u hrišćanstvo, uprkos njegovoj izričitoj zabrani. Zbog svoje vere, oni su pogubljeni tako što su bačeni u jezero.

Planirate venčanje? Evo koji su datumi u 2016. godini najbolji za svadbu!

Kolači se, inače, nude deci i svima koji pre podne dolaze u kuću.

Stariji tvrde da pre Mladenaca nije dobro jesti ništa što je izniklo posle Nove godine. Na Mladence je dobro jesti med, kuvanu koprivu i zelje da bi se očistila krv.

Evo gde je najjeftinije KRŠTENJE u Beogradu!

Foto: pravoslavnacrkva.ch

Mladenci su, inače, posvećeni uspomeni na stradanje Svetih četrdeset vojnika jednog puka u gradu Sevastiji, koji su 320. godine, za vreme cara Likinija, prešli u hrišćanstvo, uprkos izričitoj carevoj zabrani. Svi su bili vojnici u rimskoj vojsci i verovali su u Isusa Hrista. Zbog svoje vere, ovi hrabri hrišćani su najpre bičevani, a zatim i bačeni u tamnicu. Ubrzo su izvedeni pred vojni sud. Pogubljeni su bacanjem u jezero nadomak grada.

(Telegraf.rs)