VELIKO ISTRAŽIVANJE O PORODILJAMA U SRBIJI: Vezu u porodilištu ima 40 odsto žena, više od polovine zadovoljno lekarom!

Epidural je primilo 27 odsto porodilja, dok je epiziotomija - manji hirurški postupak kojim se širi porođajni kanal rezanjem vaginalnog otvora - rađena u 74 odsto slučajeva

Roditeljski portal Bebac početkom marta pokrenuo je veliko nacionalno istraživanje o uslovima u porodilištima u Srbiji, u kome je do sada učestvovalo više od 6.000 žena! Ovo su rezultati ovog istraživanja:

OTAC SE ONESVESTIO, MAJKA RODILA BLIZANCE, A NIJE ZNALA DA NOSI I TREĆU BEBU: Ispovest srpske babice koja je porodila 8.000 žena! (FOTO)

Najveći broj njih, čak 78 odsto, izjavilo je da nije smelo da jede i pije vodu, te su bile gladne i žedne tokom porođaja, 40 odsto je imalo neku vrstu veze kako bi osigurale bezbedan porođaj, dok je 25 odsto žena zaposlene u bolnici častilo novčano, iako ih niko na to nije primorao. Međutim, bilo je i takvih slučajeva, kod četiri odsto trudnica.

- Najveći broj ispitanica ima između 26 i 30 godina - 36 odsto njih, a za njima slede mame koje su u trenutku porođaja imale između 30 i 35 godina - 34 odsto.  Većina, odnosno 45 odsto, su visokoobrazovane žene, 36 odsto sa srednjom stručnom spremom i 18 odsto sa visokom stručnom spremom. Prirodnim putem se porodilo 72 odsto žena, a u 28 odsto slučajeva porođaj je završen carskim rezom. Na svet su donele 52 odsto dečaka, a 48 odsto devojčica, 2 odsto ispitanica rodilo je blizance, dok je 12 odsto žena rodilo troje ili više dece - rekli su sa ovog sajta i dodali da je većina dama, čak 62 odsto, zadovoljno lekarom koji ih je porodio, a slična situacija je i sa lekarom koji im je vodio trudnoću.

Epidural je primilo 27 odsto porodilja, dok je epiziotomija - manji hirurški postupak kojim se širi porođajni kanal rezanjem vaginalnog otvora - rađena u 74 odsto slučajeva.

- 38 odsto žena nije obavešteno o svakoj intervenciji, a u 32 odsto slučajeva intervencije su urađene bez ženine saglasnosti. Važne informacije o svom i o stanju svog deteta nije odmah dobilo je 34 odsto, a čak 23 odsto njih nije ni videlo svoju bebu nakon porođaja. U 51 odsto slučajeva porođaj je vođen timski, dok je kod 28 odsto porođaj vodio lekar, a kod 21 njih glavnu reč je imala babica bez učešća lekara. Žene su otkrile da su u 57 odsto slučajeva imale pravo da primaju posete tokom boravka u porodilištu, dok je kod 28 odsto to pravo uskraćeno - kažu iz Bebca i na kraju dodaju da su iskustva sa porođaja ispunila očekivanja u 41 odsto slučajeva, dok je u 32 odsto bilo lošije od očekivanog, a kod 27 odsto  se pokazalo bolje od očekivanog.

Prosečne ocene (od 1 do 5) pogledajte ovde:

Mogućnosti u toku prvog porođajnog doba (mogućnost kretanja, zauzimanje različitih položaja, tuširanje...) 2,57

Opremljenost sobe 2,64

Ishrana 2,78

Saveti i pomoć oko dojenja 2,82

Higijena 2,94

Dostupnost lekara i informacija 2,98

Dostupnost medicinskih sestara 3,15

Higijena u porođajnom bloku 3,64

Zadovoljstvo brojem porodilja u sobi 3,76

Odnos prijemnog osoblja 3,81

Mogućnost da uspostave kontakt sa bebom posle porođaja 3,85

Način sprovođenja različitih intervencija 3,86

Odnos sa osobljem u porođajnoj sali 3,93

Tretmani tokom prijema (uzimanje karličnih, mera, merenje pritiska, težine...) 3,93

Tretman posle porođaja 3,95

Prosečna ocena koju su žene dale babicama je 4,3

Brzina prijema u porodilište 4,7

Mame, pozivamo vas da nam u komentarima ispričate svoja iskustva!

(Telegraf.rs)