Šverceri isporučuju gorivo pravo na - KUĆNU ADRESU!
- Gorivo kupujem isključivo od švercera. Ne samo da je jeftinije nego na našim pumpama, već vam isporučuju i na kućnu adresu. Mnogi su napravili porodični posao i naručuju ogromne količine goriva da im stignu kući - kaže jedan Šapčanin
Najmanje 60 domaćinstava u mačvanskom selu Badovinci, na granici sa RS živi isključivo od šverca goriva. Prevozi se na sve načine, u dodatno ugrađenim rezervoarima automobila, traktorima velike kubikaže, čamcem preko Drine, ali se koriste i veze sa carinicima, kako bi se granica dnevno mogla preći što više puta, pišu Novosti.
G. M. iz sela kod Šapca je jedan od kupaca švercovanog goriva iz Republike Srpske.
Šverceri nafte i cigareta ukradu 300 miliona evra
- Gorivo kupujem isključivo od švercera. Ne samo da je jeftinije nego na našim pumpama, već vam isporučuju i na kućnu adresu. Mnogi su napravili porodični posao i naručuju ogromne količine goriva da im stignu kući. Kao kada naručite ručak iz prodavnice brze hrane. I za benzin postoji kućna dostava! Isplati se jer po litru uštedim i do 40 dinara - priča G.M. za Novosti.
U RS lož-ulje košta 68 za litar, a u Srbiji 115 dinara. Evrodizel je u RS 84, dok kod nas košta 128 dinara. Benzin je 85, a u Srbiji 123-125 dinara. Samo po rezervoaru, ušteda je najmanje 2.000 dinara, a jedini trošak je za mostarinu - 240 dinara.
- Prva ideja su, naravno, kante, ali sve se češće dešava da se u automobile ugrađuju rezervoari od po 150 do 200 litara, poznati izum iz devedesetih godina, kada smo gorivo donosili iz Bugarske, Rumunije i Mađarske. Traktori u koje staje 90 litara, takođe, dušu su dali za ovu namenu - rekao je G.M.
Poljoprivredni radovi uveliko su počeli, a mnogi Badovinčani pravdaju se time da imaju parcele i preko Drine, pa im niko ne brani odlazak na njivu. Sagovornika na ovu temu ima mnogo, ali niko ne želi da mu se pominje identitet. Tvrde da, prema "likovima" koji čekaju da prođu na Pavlovića mostu, navodno, mogu nedvosmisleno da zaključe koji je carinik u smeni - prenose Večernje Novosti.
- Svima je poznato da carinici paze da granicu ne prelazite suviše često, ali ima slučajeva da vas prosto vrate, samo da "odležite" još dva sata u Bosni i ponovo dođete. Ma svima je preko glave i skupoće i kontrole. Ponekad imam utisak da nas je kriza, nekako, zbližila čak i sa policajcima - kaže M. S. iz šabačkog prigradskog naselja, kome je preprodaja goriva izvor prihoda od kada je ostao bez posla.
I žitelji Višnjićeva, sela u opštini Šid, lociranog na manje od pet kilometara od granice sa BiH, gorivom se snabdevaju kod komšija.
- Nisam imao potrebe da zovem nekog ko dovozi gorivo i daje oglas, jer nam je pumpa na nekih pet, šest kilometara - priča Nikola Veselinović, jedan od meštana Višnjićeva.
- Dovoljno mi je da sednem na traktor, odvezem se i napunim rezervoar. Ranije, dok na graničnom prelazu nije bio istaknut znak sa precrtanim kanisterom za gorivo, znao sam da prevezem i nešto više, ali, sada se ne igram.
Njegov komšija Branislav Šaprić ogorčen je time što je granica zatvorena za prevoz većih količina goriva, jer, kaže, poljoprivrednici su zbog niskih cena njihovih proizvoda i smanjenja subvencija, dovedeni u veoma tešku situaciju.
- Računica je jasna. Da bih obradio hektar oranice potrebno mi je 100 litara goriva godišnje, a, kada se zna koliko je cena niža u RS, jasno je da ću uštedeti gotovo 50 evra. Pošto obrađujem devet hektara, mogu da uštedim skoro 500 evra - navodi Šaprić.
(Telegraf.rs)