REGISTRACIJA MIGRANTA U CELOJ EU: Nemačka i Italija uputile pismo Evropskoj komisiji
De Mezijer je tražio "ambicioznu reformu" dablinskih pravila - koja migrantima nalažu da traže azil u prvoj zemlji EU u koju uđu, tako sto će se upostaviti "novi prilagođeni Zajednički evropski sistem azila"
Ministri unutrašnjih poslova Nemačke Tomas de Mezijer i Italije Anđelino Alfano uputili su pismo Evropskoj komisiji u kome traže da se uspostavi sistem registracije migranata u čitavoj EU i usklade procedure selekcije i i prva za tražioce azila, prenose nemački mediji.
TURSKA MORA DA ZAUSTAVI MIGRANTE: 1. juna stupa na snagu sporazum između Brisela i Ankare
U pismu, u kojoje je list Zidojče cajtung imao uvid, De Mezijer je tražio "ambicioznu reformu" dablinskih pravila - koja migrantima nalažu da traže azil u prvoj zemlji EU u koju uđu, tako sto će se upostaviti "novi prilagođeni Zajednički evropski sistem azila".
EU pokušava da uspostavi Zajednički evropski sistem azila od 1999. godine ali razilike među članicama i dalje postoje uprkos zahtevima da se ujednače zakoni o azilima u Uniji.
Nemački i italijanski ministri naveli su u pismu potpredsedniku Evropske komisije Fransu Timermansu i komesaru EU za migracije Dimitrisu Avramopulosu da mehanizam registracije u čitavoj EU koji bi uključio bezbednosne provere treba da bude uspostavljen uz pomoć evropske pogranične agencije Fronteks.
Oni su takođe tražili harmonizaciju različitih uslova za prijem, selekciju i prava migranata.
Oni su rekli da Kancelarija za podršku po pitanju azila (EASO) treba da dobije dodatno osobolje i sredstva kako bi postala "istinska Evropska agencija za azil".
Oni predlažu da se ljudi kojima je potrebna pomoć identifikuju u zemlji porekla ili tranzitnim zemljama pre nego što stignu u Evropu, što je pristup na kome se trenutno insistira u saradnji EU i Turske, kao i da je cilj da se uspostavi "institucionalizovani sistem preseljenja u EU".
Po mišljenju Italije i Nemačke spoljne granice EU treba ojacati kako bi se znatno smanjio priliv izbeglica, a one treba da budu po članicama EU po godišnjim kvotama.
Ministri su tražili i da EU sastavi spisak bezbednih zemalja porekka napominjući da je neophodan "snažan i koordinisan evropski mehanizam povratka kako bi se nelegalni ekonomski migranti vratili u svoje zemlje".
(Telegraf.rs / Tanjug)