SRPSKI ČERNOBIL: Radijacija u Vinči deset puta veća od dozvoljene!

"Nakon incidenta koji se desio pre tri meseca radioaktivnost u prostorijama gde rade zaposleni bila je 10 puta veća od dozvoljene", kaže izvor Telegrafa zaposlen u Vinči. Drveće u okolini počelo da se suši, seljaci spremaju peticiju protiv Instituta! Direktor NOS-a Raičević sve demantuje

Foto: Milena Đorđević

I dok v.d. direktora Nuklearnih objekata Srbije Jagoš Raičević tvrdi da nije bilo nikakvog incidenta na nuklearnom reaktoru u Vinči, kao i da nema direktne opasnosti po zaposlene u njihovom bližem ili daljem okruženju, ekipa Telegrafa je na licu mesta došla do sasvim drugih informacija, koje se iz nekih razloga skrivaju od javnosti.

- Akcidenta je bilo, ali ovaj koji se dogodio pre tri meseca ni blizu nije toliko strašan kao onaj koji se dogodio zimus. Merena radioaktivnost na samom mestu akcidenta nije bila toliko opasna kao radijacija koja je izmerena u fiokama stalno zaposlenih, a koja je bila i do deset puta veća od dozvoljene. A tu su bile i mlade žene, čak i trudnice... - kaže Telegrafov sagovornik zaposlen u Insitutu Vinča.

Nakon incidenta koji se dogodio 19.aprila takođe je merena radioaktivnost, ali je utvrđeno da nije bilo povećanog zračenja. Do nesreće je došlo prilikom opita, koji je izmakao kontroli. Detalje čitavog slučaja, prema rečima našeg izvora iz Vinče, zna samo petoro ljudi, zajedno sa šefom grupe, koji su u eksperimentu učestvovali. O njemu se zna tek toliko da su članovi grupe radili sa određenim elementima koji imaju mogućnost zračenja, ali ne toliko veliku da bi bili opasni po ljude.

Ipak, naš sagovornik ponavlja da je incident koji se dogodio zimus daleko opasniji i da u zgradi, u kojoj se dogodio, ljudi više ne bi smeli da borave, jer još  ima radioaktivnosti koja se zadržala u sistemima za ventilaciju.

- Spoljna temperatura je bila veoma niska, a u Institutu su se grejale samo pojedine prostorije, jer nemamo sredstava da plaćamo grejanje u celom objektu. U drugim su tako zavrtani radijatori, usled čega je došlo do pucanja grejnih tela i curenja te vode iz radijatora, koja je potopila burad s radioaktivnim otpadom. Otpad u metalnim burićima nije opasan, ali se posle poplave pomešao s tom vodom i to je prouzrokovalo zračenje - navodi naš izvor iz NOS-a.

Kada smo pozvali Institut i pitali ih za ovaj slučaj, oni su nas uputili na Agenciju za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije, gde su nas kratko obavestili da na njihovom sajtu možemo pročitati izveštaj u kome navode da pomenuti događaj nije doveo do povećanog izlaganja stanovništva i zaposlenih jonizujućim zračenjima, niti je bilo posledica po životnu sredinu.