On je "kriv" za raspad SOVJETSKOG SAVEZA, kritikovao je PUTINA i doživeo debakl na izborima u RUSIJI

Kada je počeo raspad Sovjetskog Saveza, Mihail Sergejevič Gorbačov to nije mogao da preživi politički, te je podneo ostavku i ujedno bio i poslednji predsednik te države, nakon čega je Boris Jeljcin postao prvi predsednik Rusije

Na današnji dan 1931. godine, rođen je sovjetski državnik Mihail Sergejevič Gorbačov, poslednji predsednik Sovjetskog Saveza.

Posle preuzimanja vlasti 1985. godine, otpočeo je promene poznate kao "glasnost" i "perestrojka".

Okončao je razdoblje "Hladnog rata" i odrekao se čvrste kontrole nad članicama Varšavskog pakta, što je dovelo do pada režima u istočnoevropskim zemljama.

Proces koji je započeo nije uspeo da kontroliše, zbog čega se 1991. raspao Sovjetski Savez, što ni on politički nije uspeo da preživi, čemu je odlučujuće doprineo njegov bivši politički štićenik Boris Jeljcin, koji je postao prvi predsednik Rusije.

Zbog svega ovoga, 1990. godine je nagrađen Nobelovom nagradom za mir.

Nakon ostavke, Gorbačov je osnovao međunarodni fond socio-ekonomskih i političkih studija poznat pod imenom Gorbačovljeva fondacija, zatim Međunarodni zeleni krst s kojim je bio jedan od tri najveća pokrovitelja Povelje Zemlje, a postao je i član Rimskog kluba.

Pokušao je da bude predsednik Rusije, pa se kandidovao 1996. godine, ali je prikupio tek jedan odsto glasova, verovatno zbog nezadovoljstva ljudi zbog raspada Sovjetskog Saveza, ali je 2004. predstavljao svoju zemlju na sahrani Ronalda Regana.

Nakon čečenskih terorirstičkih napada širom Rusije, Vladimir Putin je pokrenuo inicijativu da se zameni izbor regionalnih guvernera, sistemom kojim bi oni bili imenovani od strane Predsednika i odoboreni od strane regionalnih skupština. Gorbačov, zajedno sa Borisom Jeljcinom, je kritikovao Putinove akcije kao korak nazad od demokratije.

Gorbačov je 2005. godine nagrađen nagradom "Point Alpha" zbog svoje podrške ujedinjenu Nemačke. Takođe je dobio i počasni doktorat Minsterskog univerziteta.

Pogledajte još neke istorijske događaje koji su se dogodili na današnji dan:

1459. - Rođen je holandski sveštenik Adrijan Florison, koji je kao papa Adrijan VI u januaru 1522. postao jedini Holanđanin poglavar rimokatoličke crkve u njenoj istoriji. Umro je u septembru 1523. nakon pontifikata od nepune dve godine. Nije uspeo da ostvari zamisao o zajedništvu evropskih zemalja u ratu protiv Turaka.

1817. - Rođen je mađarski pisac Janoš Aranj, najveći mađarski epski pesnik, uz Šandora Petefija, najznačajniji predstavnik "narodnjačkog" pravca koji je dominirao mađarskom literaturom 19. veka. Prevodio je Vilijama Šekspira i Aristofana i pisao studije o estetici, metrici i istoriji umetnosti. Ostala dela: trilogija "Toldi", "Toldijeva ljubav", "Toldijevo veče" (epski spev o mađarskom narodnom junaku Miklošu Toldiju), balade "Božji sud","Agneza", "Komešanje", "Kralj Lajoš V".

1824. - Rođen je češki kompozitor, dirigent i pijanista Bedžih Smetana, začetnik i najznačajniji predstavnik češkog muzičkog nacionalizma. Inspirisao se narodnim legendama, istorijom i folklorom. Dela: opere "Prodana nevesta", "Dalibor","Libuša", "Poljubac", ciklus simfonijskih poema "Moja domovina", gudački kvartet "Iz moga života", klavirske i kamerne kompozicije.

1855. - Umro je ruski car Nikolaj I Pavlovič Romanov. Vladao je od 1825. do smrti. Ugušio je 1825. ustanak dekabrista (pobuna petrogradskih pukova pod uticajem modernih intelektualnih stremljenja), a 1831. ustanak u Poljskoj. Bio je izrazito reakcionarno orjentisan, tokom njegove vladavine sumnjičeni su mnogi ruski pisci, poput Puškina, Ljermontova, Belinskog, Ševčenka.

U dogovoru s Austrijom, ugušio je 1849. revoluciju u Mađarskoj. Rusiju je, uglavnom na račun Turske, proširio, pripojivši Jermeniju, Zakavkazje, istočne obale Crnog mora i ušće Dunava, ali je izgubio Krimski rat. Taj rat vođen od 1853. protiv Turske, kojoj su se pridružile Francuska, Britanija i Sardinija (Pijemont), okončan je godinu dana posle njegove smrti Pariskim mirom.

Rusija je izgubila pravo da drži flotu u Crnom moru i podiže tvrđave na njegovim obalama, kao i deo Besarabije protektorat nad dunavskim kneževinama (Vlaška i Moldavija).

1900. - Rođen je srpski glumac Milivoje Živanović, prvak Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Karijeru je počeo u putujućem pozorištu Udruženja glumaca, a zalaganjem Branislava Nušića postao je stalni član Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu. Kasnije je prešao u Skoplje, a 1932. ostvario je dugogodišnji san, primljen je u Narodno pozorište u Beogradu. Kad je 1947. osnovano Jugoslovensko dramsko pozorište, koje je okupilo veliki deo glumačke elite, našao se u novom ansamblu. Za izuzetne glumačke kreacije dobio je niz priznanja, uključujući "Zlatnu medalju Stanislavskog" koju mu je dodelio Moskovski hudožestveni teatar na čijim je daskama često gostovao.

1909. - Intervencijom evropskih sila Austro-Ugarska je zaustavljena u nameri da zarati protiv Srbije tokom krize izazvane austrijskom aneksijom Bosne i Hercegovine, u istoriografiji poznate kao Aneksiona kriza.

1919. - U Moskvi je počeo osnivački kongres Treće komunističke internacionale, poznate kao Kominterna, koji je naložio osnivanje u svim zemljama novih komunističkih partija, koje će biti sekcije Kominterne.

1943. - U Drugom svetskom ratu u Bizmarkovom moru počela je pomorska bitka, u kojoj su saveznički avioni potopili 12 japanskih ratnih brodova, sprečivši ih da dopreme pojačanja na Novu Gvineju. Tokom bitke poginulo je oko 4.000 Japanaca.

1972. - SAD su lansirale vasionski brod "Pionir 10", kojim su - pre nego što je napustio Sunčevi sistem - prvi put ispitivane planete Jupiter i Neptun.

1944. - Posle četvorodnevnih pregovora pod pritiskom SAD, predstavnici Hrvatske i bosanskih muslimana i Hrvata su u Vašingtonu potpisali okvirni preliminarni sporazum o stvaranju Muslimansko-hrvatske federacije u BiH. U konačnom obliku Sporazum je potpisan u Vašingtonu 18. marta, u prisustvu predsednika SAD Bila Klintona.

2005. - Umro je bivši vrhovni rabin Jugoslavije Cadik Danon, dugogodišnji diplomata SFRJ. Obavljao je dužnosti otpravnika poslova ambasade Jugoslavije u Stokholmu i šefa Odseka za nordijske zemlje u Ministarstvu inostranih poslova. Nakon penzionisanja 1970. nalazio se na funkciji vrhovnog rabina Jugoslavije.

2012. - Zastave Evropske Unije zavijorile su se, pored zastava Srbije, ispred reprezentativnih zdanja Narodne Skupštine i vlade Srbije, dan pošto je Srbija i formalno postala kandidat za članstvo u EU.

(Telegraf.rs / Tanjug)