Počeo je opšti rat u Jugoslaviji, a onda je usledila "Operacija padobran". Da li znate šta je ona predstavljala?
Te 1993. godine situacija u Bosni je bila možda i najgora od početka rata, kada je reč o potrebama stanovništva, pa je američka vojska iz baze u Nemačkoj poletela ka ovoj državi u cilju dostavljanja, padobranom, hrane i lekova
Na današnji dan 1993. godine, američka vojska je iznad Bosne i Hercegovine izbacila prve tovare s hranom i lekovima, čime je u Bosni započela "Operacija padobran".
50 GODINA OD IGARA BEZ GRANICA: Ovaj šou nekada je gledala bivša Juga i cela Evropa (VIDEO)
Ova operacija je započela tako što su dva američka transportna aviona tipa "herkules", koji su poleteli iz Nemačke, u toku noći bacili milion letaka na teritoriji iznad istočne Bosne, a putem njega je stanovništvo obavešteno da će i kako uslediti humanitarna pomoć.
Pre poletanja, po dogovoru, avione su pregledale sve tri zaraćene bosanske strane. Međutim, problem je nastao kada se ustanovilo da su leci promašili mnoga naseljena mesta, a to su prvo javili radio-amateri koji su obavestili da oni nisu pronađeni u Goraždu, Žepi i Srebrenici.
Inače, godinu dana ranije su se na isti ovaj desila dva događaja koja su obeležila rat u tadašnjoj Jugoslaviji.
Prvo je javljeno da je u Sarajevu, drugog dana referenduma o otcepljivanju BiH od Jugoslavije, ispred stare srpske crkve pucano na srpske svatove. Ubijen je otac mladođenje Nikola Gardović i ranjen sveštenik Radenko Miković, a srpska zastava je spaljena. Na referendumu se kasije većina muslimana (Bošnjaka) i Hrvata izjasnila za otcepljenje Jugoslavije, što je bio još jedan od uvoda u građanski rat u toj bivšoj jugoslovenskoj republici.
U Crnoj Gori je takođe održan referendum na kom se većina gražana izjasnila za zajedničku državu sa Srbijom. Čelnici Demokratske partije socijalista i drugih političkih stranaka su tim povodom izjavili da narode Crne Gore i Srbije povezuju etničke, ekonomske, kulturne, istorijske i druge veze i da ih one upućuju na zajednički interes da žive u jednoj državi.
Ovo su još neki istorijski događaji koji su se dogodili na današnji dan:
1489. - Na putu ka Indiji, portugalski moreplovac Vasko da Gama kao prvi Evropljanin iskrcao se na obale sadašnje afričke države Mozambik.
1562. - Francuski rimokatolici su, s blagoslovom Vatikana, najbrutalnije pobili oko 1.200 hugenota (francuski protestanti kalvinisti), izazvavši religiozni rat koji je trajao do 1598.
1810. - Rođen je poljski kompozitor i pijanista Frederik Šopen, nazvan "pesnik klavira", koji je u vrhunskom romantičarskom maniru komponovao gotovo isključivo klavirsku muziku. U kompozicijama se obilato koristio elementima poljske narodne muzike. Iz Poljske je 1830. otišao u Francusku, ne sluteći da više neće videti otadžbinu. Dela: dva koncerta za klavir i orkestar, oko 170 sonata, mnoštvo poloneza, mazurki, valcera.
1891. - Rođen je srpski pisac i prevodilac Stanislav Vinaver, jedan od najznačajnijih i najraznovrsnijih stvaralaca u novijoj srpskoj literaturi. Studirao je matematiku i muziku u Parizu, a između dva svetska rata je radio kao novinar. U Prvom svetskom ratu je učestvovao kao dobrovoljac u Srpskoj vojsci, okupaciju zemlje u Drugom svetskom ratu je proveo u nemačkom zarobljeništvu, kao rezervni oficir Kraljevine Jugoslavije.
Od 1945. radio je u Beogradu kao profesionalni pisac i prevodilac, jedno vreme i u agenciji Tanjug. Nemiran, radoznao, dinamičan duh, muzički obdaren, bio je jedan od protagonista moderne srpske književnosti posle Prvog svetskog rata, istraživač i kreator slobodnijeg pesničkog izraza i književnog jezika.
Dela: zbirke pesama "Mjeća", "Varoš zlih volšebnika", "Čuvari sveta", "Evropska noć", "Pantologija novije srpske pelengirike", "Najnovija pantologija srpske i jugoslovenske pelengirike", proza "Priče koje su izgubile ravnotežu", "Godine poniženja i borbe, život u nemačkim ''oflazima''", "Ratni drugovi", "Šabac i njegove tradicije", eseji "Goč gori, jedna jugoslovenska simfonija", "Živi okviri", "Jezik naš nasušni", "Nadgramatika", "Zanosi i prkosi Laze Kostića", "Momčilo Nastasijević", "Gromobran svemira", "Nemačka u vrenju".
1919. - U Beogradu se sastalo Privremeno narodno predstavništvo Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca u kojem se nalazilo 296 poslanika, postavljenih ukazom vlade. Poslanici su većinom bili iz ranijih saziva narodnih predstavništava zemalja koje su ušle u sastav Kraljevine SHS, izabranih pre Prvog svetskog rata.
1922. - Rođen je izraelski državnik Jicak Rabin, predsednik vlade od 1974. do 1977. i od juna 1992. do 4. novembra 1995. kad ga je, u trenutku dok je napuštao miting na kojem je govorio, ubio atentator Jigal Amir. Kao član ilegalnog jevrejskog pokreta Palmah, od 1940. borio se protiv britanske kolonijalne uprave u Palestini i protiv francuskih višijevskih snaga 1941. u Siriji.
Od formiranja Izraela 1948, kad je u ratu protiv Arapa komandovao brigadom, nalazio se u sastavu vojske. General i načelnik generalštaba postao je 1964. i imao je istaknutu ulogu u nanošenju teškog poraza Arapima u ratu 1967, ali je posle ponovnog preuzimanja vlasti postao arhitekta mirovnog procesa na Bliskom istoku i izmirenja Jevreja sa Arapima. To je izazvalo gnev izraelskih nacionalista, posebno politika prepuštanja Arapima teritorija zauzetih u ratu 1967. (Zapadna obala, pojas Gaze, Golanska visoravan).
1941. - Bugarska je u Drugom svetskom ratu pristupila Trojnom paktu i već 2. marta 1941. u nju su preko Rumunije počele da ulaze nemačke trupe. Revanšistička politika Bugarske još više je tada usmerena protiv Jugoslavije, prema kojoj je imala teritorijalne pretenzije.
1946. - Rođen je srpski general-pukovnik pilot Ljubiša Veličković, jedini general koji je poginuo tokom agresije NATO na Srbiju (SRJ) 1999. Obavljao je sve letačke i najodgovornije komandne dužnosti u Ratnom vazduhoplovstvu i Protivvazdušnoj odbrani JNA i VJ i prvi je Srbin koji je leteo avionom "Mig 29". Bio je nastavnik letenja, komandant letačke eskadrile, puka i korpusa, sekretar Savezne direkcije za kontrolu letenja, načelnik Generalštabne škole VJ, načelnik Sektora za RV i PVO Generalštaba VJ i komandant RV i PVO VJ. U trenutku pogibije, prilikom obilaska jedinica PVO kod Pančeva, obavljao je dužnost pomoćnika načelnika Štaba Vrhovne komande za RV i PVO VJ.
1966. - Posle tri i po meseca leta, na Veneru se spustila sovjetska "Venera III", prvi vasionski brod koji je prispeo na neku drugu planetu.
1991. - Na prvim slobodnim izborima u Albaniji, Albanska partija rada (komunisti) osvojila je 176 od 250 poslaničkih mesta i zadržala vlast, ali je predsednik partije Ramiz Aljija izgubio u svojoj izbornoj jedinici.
2006. - Objavljeno je bankrotstvo nekadašnjeg giganta sovjetske autoindustrije - fabrike "Moskvič". Dugovi "Moskviča" od jedne milijarde dolara onemogućili su dalju proizvodnju automobila i rezervnih delova. Moskovska fabrika automobila osnovana je 1930. godine kao filijala fabrike "Gorki", a serijsku proizvodnju prvih modela legendarnih "Moskviča" pokrenula je 1947. godine. Krajem osamdesetih proizveden je cetvrtomilionski "Moskvič".
2012. - Šefovi država ili vlada država članica EU dodelili su Srbiji status kandidata za članstvo u Uniji.
2014. - Savet Federacije Rusije odobrio je vojno angažovanje izvan državnih granica te zemlje, na osnovu zahteva predsednika Vladimira Putina, zbog izuzetnih okolnosti u Ukrajini.
(Telegraf.rs / Tanjug)