GRAĐANI KIKINDE ORGANIZOVALI NOĆNU STRAŽU: Traže lopove koji im kradu tablice

Samo u večeri 23. januara, kada je odigrana finalna utakmica Evropskog prvenstva u vaterpolu, bez, odnosno iskrivljenih tablica svoje automobile ujutru je zateklo više sugrađana

Stanari u ulicama Svetosavska i Vuka Karadžića u Kikindi žale se da im nepoznati počinioci poslednjih nedelja masovno kradu i oštećuju registarske tablice. Samo u večeri 23. januara, kada je odigrana finalna utakmica Evropskog prvenstva u vaterpolu, bez, odnosno iskrivljenih tablica svoje automobile ujutru je zateklo više sugrađana.

DA LI SU OVO JEDINICE ILI BROJ TRI? Najmisterioznija registracija u Beogradu ikad! (FOTO)

Nevolje stanara u Svetosvakoj ulici na broju 17, ali i komšija iz susedne, Ulica Vuka Karadžića, počele su u večeri 23. na 24. januara, nakon finalne utakmice Evropskog prvenstva u vaterpolu između selekcija Srbije i Crne Gore. Da li zbog slavlja i uz koju "kapljicu više", tek registarske tablice na automobilima duž Ulice Vuka Karadžića te noći pretrpela su značajna oštećenja. Počinioci su ostali nepoznati, prenose "Kikindske novine".

- Komšija me je 24. januara sreo i saopštio da mi nedostaje prednja registarska tablica na automobilu, koji sam prethodno veče parkirao neposredno ispred banke "Intesa", na prostoru koji pokrivaju sigurnosne kamere. Tablica je bila na automobilu kada sam ga parkirao i nema ni govora o gubitku tablica, pogotovo što, kako sam kasnije saznao, te iste večeri u nastavku Ulice Vuka Karadžića sa još nekoliko automobila tablice su ili skinute, ili, tamo gde su bile jače pričvršćene, iskrivljene su i oštećene na samom automobilu- prepričava nemio slučaj Saša Tanackov, inače radnik Opštinske uprave. Njemu je, kaže, tablica iščupana zajedno sa držačem, a odabrana je upravo ona koju je izgredniku bilo lakše da skine.

Ovaj incident Tanackov je odmah prijavio policiji. Načinjena je službena beleška, a Tanackovu je rečeno da sačeka deset dana.

Istog popodneva bezuspešno sam sa članovima porodice u okolnim ulicama tražio tablice po kanalima i kontejnerima okolnih zgrada. Deset dana je prošlo, a pošto tablice nisu nađene, bio sam prinuđen da izvadim nove, što me je koštalo pet hiljada dinara – rekao je Tanackov i dodao:

- Osim izrade nove saobraćajne dozvole, morao sam da menjam i članstvo u Auto-moto savezu Srbije i registarski broj automobila u Parking servisu, polisu osiguranja, a moraću, po svemu sudeći, da vadim i novi zeleni karton što će me koštati dodatnih 2.500 dinara.

Ipak, ovom sugrađaninu, osim narušavanja privatne imovine i znatno olakšanog novčanika, kako priznaje, najviše smeta to što počinioci prolaze nekažnjeno:

Takvo ponašanje se ponavlja i postala je nečija zabava tokom vikenda, a ta zabava ljude itekako košta. Najviše mi smeta što na takvo ponašanje ne postoji odgovor i što se počinioci ovakvih dela ne pronađu. Da li ću posle svakog vikenda da plaćam izradu nekih novih tablica ili će mi neko oštetiti automobil, razlupati stakla? Ispada da neko ko radi stvari suprotne zakonu prolazi nekažnjeno, a to je ono što iritira – revoltiran je Tanackov.

Neprijatno iznenađen, svega nedelju dana kasnije, bio je i penzioner Petar Nikolić, inače komšija Saše Tanackova iz susednog ulaza. Nikolića je upravo Tanackov obavestio da mu je za brisač automobila zakačena zadnja registarska tablica. Poslednjeg januarskog dana, u večeri između 30. i 31. januara, Nikolićev automobil bio je parkiran na uglu parkinga u Svetosavskoj ulici broj 17, koji izlazi na Ulicu Vuka Karadžića.

Isprva sam bio srećan jer je tablica bila tu. Bilo je potrebno samo da kupim nov okvir i postavim tablicu. Slučaj sam prijavio policiji, a odgovor koji sam dobio nije me zadovoljio - vidno rezigniran kazao je Nikolić i dodao:

- Čovek se vrlo neprijatno oseća kada neko bezdušno uništava vašu imovinu. Strašan je to osećaj.

Nikolić je nakon niza sličnih incidenata, koji su se u protekle dve nedelje dogodile u ovom delu grada, rešio da stane na put povratnicima. Sa još troje komšija organizovao je noćne straže:

- Ako policija ne može da zaštiti našu imovinu, sami ćemo je zaštititi. Već dve noći sam dežurao. Zdrav sam i ne pada mi teško. Branimo samo ono što je naše – poručuje Nikolić.

Na teriotoriji opštine Kikinda, prema podacima Policijske uprave Kikinda, lane i u toku prvog meseca ove godine nije bilo podnetih krivičnih prijava za krivično delo krađe čiji su predmet registarske tablice. Prošle godine policijski službenici PU Kikinda izdali su 52 uverenja o prijavljenom događaju kada je došlo do nestanka – gubitka registarske tablice, a pet takvih uverenja izdato je i u januaru ove godine. Nezvanično, na teritoriji Republike Srbije godišnje nestane oko 9.000 registarskih tablica, a tek svaka dvadeseta biva vraćena vlasniku.

U policiji navode da nestanak registarskih tablica treba odmah prijaviti Dežurnoj službi najbliže policijske uprave odnosno stanice, kako bi bile sprečene eventualne zloupotrebe. Po prijavi, na svoj zahtev, vlasnik dobija uverenje o gubitku registarskih tablica, nakon čega na šalteru za registraciju vozila podnosi zahtev za izdavanje nove saobraćajne dozvole, registarskih tablica i registarske nalepnice sa dokazom o plaćenim taksama i uverenjem o prijavi nestanka tablica.

Tablice i registraciona nalepnica dobijaju se odmah uz potvrdu, a saobraćajna dozvola po izradi, u roku od sedam do deset dana.

(Telegraf.rs)