Studenti i đaci sve češće koriste "bubice"

Docent FTN-a u Novom Sadu smislio način da osujeti varanje đaka i studenata na ispitima

Novosađanin Miloš Slankamenac, docent Fakulteta tehničkih nauka, smislio je način da osujeti rad bubica koje studenti i srednjoškolci sve češće koriste.

Osim puškica koje, tvrdi Slankamenac, nikad neće biti prevaziđene, i "bubica", koje su ubedljivo najzastupljenije, koriste se i savremeni načini prevare - minijaturni mikrofon zakačen za dugme od košulje, slikanje testa mobilnim telefonom ili mikrokamerom instaliranom na vrhu olovke.

- Problem je što prevaru na ispitima niko ne doživljava stvarno kao prevaru, već više kao hir - kaže Slankamenac, u čijoj je radionici i nastao prvi detektor "MD-150", što locira studente koji imaju vezu preko bubica "prikačenih" na mobilne telefone.

Slankamenac žali što je Ministarstvo prosvete odbilo njegovu ideju da se uvede obavezna provera učionica uoči ispita pomoću njegovog izuma pre polaganja ispita. Međutim, ima profesora koji su prepoznali vrednost ovog uređaja i samoinicijativno ga koriste.

Detektor funkcioniše vrlo jednostavno - ukoliko u učionici postoji telefonska veza studenta sa nekim napolju, lampica se zacrveni.

Na FTN-u u Novom Sadu profesori praktikuju da ispit ne započnu sve dok na detektoru ne utihnu sve lampice.

- Kod nas ne žele da se bakću sa razotkrivanjem studenata lično, što rade po drugim fakultetima, posle čega ih izbacuju iz učionice, već je cilj da se čestito i na miru održi ispit. Jednom je profesor bez reči ustao i izašao iz učionice, jer mu je dosadilo da čeka da detektor prestane da svetli zato što studenti uporno nisu gasili telefone - priča Slankamenac.

Osim na nekoliko državnih i privatnih fakulteta u Srbiji, ovi uređaji za otkrivanje nedozvoljenih bežičnih veza mogu da se koriste i u zatvorima, bankama i na aerodromima.

- Problem je što prevaru na ispitima niko ne doživljava stvarno kao prevaru, već više kao hir - kaže Slankamenac.

(Izvor: Novosti)