TURSKA JE STUPILA U HLADNI RAT S AMERIKOM I RUSIJOM: Evo šta još kažu svetski analitičari

Upravo utanačena nagodba Amerike i Rusije o obustavi vatre i političkom procesu za formiranje, verovatno bez Bašara al Asada na čelu, buduće prelazne vlade nacionalnog jedinstva u Siriji, sad je dovedena u ozbiljne nevolje upravo turskom vojnom avanturom i bombardovanjem kurdskih i trupa Damaska unutar Sirije

Turski državni vrh stupio je u hladni rat sa Amerikom i Rusijom rešivši se na bombardovanje položaja sirijskih Kurda unutar Sirije i isturenih jedinica sirijske vlade u Damasku, ocenili su civilni i vojni analitičari u Briselu.

AMERIKA OPTUŽUJE RUSIJU: Gađali su civile i opoziciju!

Kako kažu, ovakav nepromišljeni potez, povučen uz pretnju da će “odbraniti svoju braću na području Alepa” u Siriji, ozbiljno je uzdrmao odnose Turske s Vašingtonom, posle ionako krajnje zategnutih odnosa s Rusijom.

Ankara je posebno ljuta zbog toga što Vašington, isto kao i Rusija, ne odustaje od jake podrške Kurdima koji su, uz vojsku sirijskog predsednika Bašara el Asada, jedini koji se na terenu bore protiv terorista Islamske države Iraka i Sirije, što pobuđuje najcrnje slutnje turskih zvaničnika da u stvari ni SAD ni Rusija ne zaziru od blagoslova za neku suštinsku autonomiju Kurda, ako ne i prvu kurdsku državu.

Turske artiljerijske granate, ispaljene preko granice u Siriju, izazvale su ljutnju i zahteve iz Vašingtona i Pariza da se obustavi bombardovanje, ali i malu uzbunu u sedištu NATO, čiji je Turska važan saveznik.

Razlog je to što se strahuje od nove dimenzije zaoštravanja sukoba u Siriji. Ali problem je dvojak i vezan je za tešku izbegličku krizu, za koju sad i u Evropskoj uniji kažu da ga je nemoguće rešiti ako Turska nastavi da direktno ucenjuje EU i smišljeno žmuri na i dalje masovni priliv izbeglica u Evropu.

Mark Pjerini, bivši šef delegacije Evropske komisije u Turskoj, a sad analitičar fondacije "Karnegi Evropa" izjavio je francuskoj televiziji da “niko nikog ne može da ubedi da moćna turska policija i bezbednosne snage ne mogu da razbiju bande krijumčara izbeglica koji na tom pogubnom biznisu godišnje obrću oko dve milijarde evra”.

Turska se sad, međutim, suočila s porazom strategijskog cilja da spreči sirijske Kurde i vojsku predsednika Bašara el Asada da, uz podršku ruskih aviona, žestokim udarcima razbiju od Ankare podržavane islamističke i druge grupe na području Alepa, zauzmu teritorije i naročito jedan strategijski vojni aerodrom blizu turske granice.

Putevi doturanja oružja i hrane iz Turske naoružanim grupama na području ka Alepu, za koje Ankara tvrdi da su samo protivnici Asadovog režima - mada su neke povezane i s Al kaidom - sada su presečeni i te grupe su desetkovane. Mnogi njihovi pripadnici skinuli su uniforme i sklonili se u masu izbeglica koje su stigle na tursku granicu. Time su planovi Ankare, da uz granicu unutar Sirije stvori veliku “tampon zonu” dužine 80 kilometara i 40 kilometara u dubinu sa ciljem da se smeste izbeglice iz sirisjkog rata, postali neostvarivi.

Na taj način je propala ideja o brani za ono od čega najviše strahuju turski čelnici, a to je spajanje kurdskih teritorija unutar Sirije i mogućnost nastajanja države sirijski i iračkih Kurda, što bi nesumnjivo pobudilo želje i među turskim Kurdima da i oni postanu deo prve u istoriji kurdske države.

U osvrtima stručnjaka za bliski istok fondacije Karnegi Evropa, Centra za evropske političke studije, ali i nekih libanskih i izraelskih analitičara, upozorava se na veliku opasnost izbijanja novog žarišta sukoba na području Sirije i Iraka, ako bi turski predsednik Redžep Tajip Erdogan sproveo pretnju vojne intervencije unutar Sirije, uz narastajuće savezništvo sa Saudijskom Arabijom.

Njihovi borbeni avioni treba da stignu u tursku bazu Indžirlik, gde inače “olakšice” imaju i NATO avioni i trupe. Ako bi Turska i Saudijska Arabija ostvarile pretnje da će upasti na sirijsku teritoriju da se i kopnenim trupama sukobe s teroristima Islamske države, koji su na početku imali pomoć u oružju i opremi Ankare i Rijada, to bi značilo da bi turske vojne trupe ušle u Siriju upravo na području severno od Alepa, što je “enklava” između dve teritorije pod kontrolom Kurda.

Turci u oblasti koja se graniči sa Sirijom imaju smeštene veoma moćne snage od više divizija, a ukupno preko 150 hiljada vojnika. Erdogan je optužbom Americi da je “kriva za more krvi” zbog podrške sirijskim i iračkim Kurdima ušao u ozbiljan sukob s Amerikom, što potvrđuje i jasan zahtev Vašingtona da prestane tursko artiljerijsko bombardovanje ciljeva unutar Sirije.

U fondaciji Karnegi Evropa misle da je novonastala situacija izazvala velike glavobolje i turskim saveznicima u NATO, što ne kriju ni NATO diplomatski izvori koji smatraju da Ankara prevashodno mora imati na umu kljčni cilj nanošenja udaraca i razbijanja terorističke islamske paradržave u Siriji i Iraku. To je, kako je naglašeno, svetsko žarište krize i terorizma i uništenju tog zla se moraju posvetiti sve snage, uključujući partnerstvo s Rusijom i napore da krene u političko rešenje sirijske krize, iz čega bi bile isključene snage vezane za teroriste Al kaide i “Daeša”, Islamske države Iraka i Sirije.

Upravo utanačena nagodba Amerike i Rusije o obustavi vatre i političkom procesu za formiranje, verovatno bez Bašara al Asada na čelu, buduće prelazne vlade nacionalnog jedinstva u Siriji, sad je dovedena u ozbiljne nevolje upravo turskom vojnom avanturom i bombardovanjem kurdskih i trupa Damaska unutar Sirije. Ruski premijer Dimitri Medvedev je juče na svetskom bezbednosnom sastanku u Minhenu upozorio da bi kopnena intervencija u Siriji samo izazvala katastrofe poput situacija u Libiji, Jemenu ili Avganistanu.

Ako bi turske trupe ipak upale u Siriju, velika je verovatnoća da bi se naišle na udaru ruske avijacije koja svakako ne bi dopustila da trupe režima u Damasku budu poražene, a onda kreće ono od čega vojnike u NATO obliva hladan znoj. “Turska postaje veoma neugodan saveznik NATO i EU”, ističu analitičari Karnegi Evropa fondacije, a prilika da Ankara pobliže razjasni svoje planove i ciljeve se pruža upravo kroz dva dana kad na razgovor s čelnicia EU u Brisel stiže turski premijer Ahmet Davutoglu.

(Telegraf.rs / Beta)