SOCIJALNI PROGRAM ZA PREKOBROJNE: Ovo je jedini način da se SPASE Bor!
"Gorka pilula", kako se slikovito izrazio predsednik Upravnog odbora RTB-a Bor Nemanja Stevanović, moraće da se proguta i sve oštre i kompleksne mere za smanjenje materijalnih i drugih operativnih troškova moraće da se sprovedu
Rudarsko-topioničarski basen Bor može i mora da bude profitabilna kompanija, kompanija koja više neće generisati gubitke! Svetlo na kraju tunela, u koji je Basen gurnula ozbiljna ekonomska kriza prepolovivši vrednost "crvenog" i plemenitih metala na berzi, najviši organ upravljanja kompanije video je u restriktivnoj i nemilosrdnoj štednji, kresanju svih troškova poslovanja i rigoroznoj kontroli potrošnje.
"Gorka pilula", kako se slikovito izrazio predsednik Upravnog odbora RTB-a Bor Nemanja Stevanović, moraće da se proguta i sve oštre i kompleksne mere za smanjenje materijalnih i drugih operativnih troškova moraće da se sprovedu kako bi se ublažile posledice, održao kontinuitet u poslovanju i obezbedila neophodna likvidna sredstva.
- Takve mere nisu nešto što od nas neko zahteva. Jednostavno, to od nas traži tržišna ekonomija! Ako želimo da sačuvamo ovu kompaniju, moramo da posegnemo i za najnepopularnijim merama. I to nije ništa novo i ništa što druge, mnogo moćnije i veće rudarske kompanije nisu već preduzele. "Glenkor", "Rio Tinto", "Friport", svi su na istim mukama i svi prave rezove. Mnogi one najbolnije, poput zatvaranja rudnika i otpuštanja velikog broja radnika. Zato je, u svetlu poslovno-finansijske konsolidacije kao najvažnijeg cilja RTB-a Bor u ovoj godini, smanjenje broja zaposlenih nama prosto nametnuto kao poslovna nužnost – rekao je Stevanović.
Takva mera, kako se čulo na sednici Upravnog odbora, predviđena je i u "đu dilidžnsu", dokumentu koji je za potrebe Vlade Srbije izradio KPMG, a sa namerom da se pokaže i dokaže da li RTB Bor u budućnosti može da posluje profitabilno.
- RTB se može i mora sačuvati! Po svaku cenu! A, ako je cena ta da, pored ostalog, troškove zarada snizimo za 1,1 milion dolara mesečno, kako predviđa „dju dilidžns“, mi ćemo to i uraditi. Nema druge. Ako troškove energenata moramo da smanjimo za oko milion dolara mesečno i troškove repromaterijala još za oko 300 hiljada dolara, opet na mesečnom nivou, uradićemo i to. Tekuće poslovanje kompanije mora biti pozitivno, uprkos padu cene bakra. RTB se mora održati u životu i mora biti profitabilna kompanija. Proizvodni planovi mora da se ostvaruju i svaki podbačaj u proizvodnji ili povećanje troškova mora pasti na teret zarada. Jer, nezarađeno se više ne sme deliti. Ne sme više biti generisanja gubitaka – istakao je generalni direktor RTB-a Blagoje Spaskovski.
Pošto je RTB Bor Grupa sa 4.996 radnika jedno od najbrojnijih proizvodnih preduzeća u Srbiji, pa troškovi zarada imaju veliko učešće u ukupnim operativnim rashodima poslovanja, a s druge strane, kako se čulo, ne postoji ekonomsko opravdanje za visoke troškove zarada imajući u vidu obim proizvodnje i produktivnost po zaposlenom, Upravni odbor Basena doneo je odluku o sprovođenju postupka za utvrđivanje viška zaposlenih u kompaniji. Ova odluka "naslanja se" na odluku Vlade Srbije o utvrđivanju Programa za rešavanje viška zaposlenih u preduzećima koja su u postupku privatizacije i podrazumeva otpremninu u iznosu 200 evra po godini radnog staža.
Kadrovske i pravne službe svih basenskih preduzeća RTB Bor Grupe su, prikupljajući podatke za sednicu Upravnog odbora, pripremile i dostavile svim zaposlenima anketni listić čijim se popunjavanjem dobio podatak o broju onih koji su spremni da dobrovoljno prihvate jednu od ponuđenih opcija socijalnog programa. Naravno, pre toga, poslovodstvo kompanije razgovaralo je o tome i sa reprezentativnim sindikatima. Predočene su i njima sve mere za očuvanje kompanije, pa i ova prva koja podrazumeva socijalni program za zaposlene sa 38, 39 i 40 godina radnog staža, a takvih je, prema podacima nadležnih stručnih službi, ukupno 510. Oni bi, uz propisanu finansijsku stimulaciju (otpremninu), trajno napustili posao i sa primljenom naknadom sačekali ispunjenje uslova za penziju. Ovoj brojci dodati su „dobrovoljci“, a anketa je pokazala da ih je za sada ukupno 146.
Pred članovima Upravnog odbora našao se i podatak o broju zaposlenih za čijim je radom prestala potreba zbog smanjenja obima posla ili prekida rada određenih proizvodnih celina i službi, pa su tako 94 radnika označena kao tehnološki višak, a 252 će, kako se čulo, biti upućena na plaćeno odsustvo. Reč je o radnicima pogona „Istražni radovi“ (njih 79-oro će u naredna dva i po meseca biti na plaćenom odsustvu i za to vreme primati 60 odsto plate), zaposlenima u Fabrici bakrane žice, Livnici i Preradi (ukupno njih 119), kao i osoblju hotela "Jezero" na Borskom jezeru (njih 54-oro). Naravno, pobrojane neproduktivne celine neće do početka aprila „zjapiti“ prazne i biti bez ljudi. Svuda će, rečeno je na sednici Upravnog odbora, ostati minimalan broj zaposlenih da brine o imovini, opremi, instalacijama.
Odluke o sprovođenju postupka utvrđivanja viška zaposlenih u RTB-u Bor i privremenom prekidu rada Fabrike bakarne žice, Livnice, Prerade metala, Istražnih radova i hotela „Jezero“, donete su uz istovetne komentare članova Upravnog odbora, najbolje oslikane u rečenici koju je izgovorio profesor Nenad Vušović: „Mislim da u RTB-u ima previše zaposlenih. Sistemu je potrebna relaksacija, a ove mere su neophodne kako bi se išlo dalje.“
U okviru ovih mera koje za cilj imaju smanjenje troškova poslovanja po osnovu zarada najmanje za 1,1 milion dolara mesečno, predviđeno je i ukupno smanjenje plata zaposlenima, pre svega onima u radnim zajednicama, odnosno tzv. režiji.
- Radnicima u neposrednoj proizvodnji: rudarima, bageristima, buldozeristima, topioničarima, elektrolizerima, floterima, paliocima, vozačima teških kamiona, kranovođama, električarima, mašincima i ostalima – plate bi ostale iste – istakao je Spaskovski.
Samo uz sprovođenje ovakvih mera i uz uslov da cena bakra sa sadašnjih 4.600 ne padne ispod 4.100 dolara RTB Bor je održiva priča, zaključeno je na sednici Upravnog odbora.
(D. V.)