LETI, MOĆNA PTICO SRBIJE: Veličanstveni trenutak puštanja ORLA BELOREPANA u prirodu! (FOTO)
Veterinari su posumnjali na trovanje, pa su poluživu životinju počeli da leče i nakon svega, pustili je blizu mesta gde ima dovoljno hrane
Jedna priča koja je mogla loše da se završi, iznenada se preokrenula u vrlo uspešni poduhvat zaštite i spasavanja naše najveće ptice grabljivice. U rezervat prirode “Gornje Podunavlje”, tačnije u Apatinski rit, na slobodu je pušten orao belorepan koji je pet dana pre toga u vrlo teškom zdravstvenom stanju nađen u okolini ovog zaštićenog područja.
Iznemoglu pticu su pronašli radnici “Vojvodinašuma”, preduzeća koje upravlja ovim rezervatom. Veoma brzo su se konsultovali sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode, te je ptica istog dana prebačena na veterinarski pregled u prihvatilište za divlje životinje Zoo vrta na Paliću.
Tamošnji veterinari su posumnjali na trovanje, pa su poluživu pticu brzo počeli da leče.
Oporavila se i postala vrlo vitalna, pa je odlučeno da se pusti na isto mesto u čijoj blizini je nađena, jer je, kako ornitolozi tvrde, vrlo moguće da se u Apatinskom ritu ili susednom Nikola Stojnić, ornitolog Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, tumači da je ptica puštena blizu ograđenog prostora na koji se ostavljaju ostaci mrtvih životinja da bi se njima ptice hranile.
JADNI LABUDOVI ZAROBLJENI U LEDENOJ RECI: Spasavali ih iz pritoke Dunava
- Opredelili smo se da je pustimo na mesto gde će vrlo lako moći da nađe dovoljno sveže hrane, jer je na ovom hranilištu ima tokom cele zime. To je i cilj hranilišta: da primami ptice koje, usled nedostatka hrane, vreba opasnost zatrovanih leševa, na kojima je u poslednje vreme stradalo puno naših belorepana. Ponudom zdravstveno bezbedne hrane, upravljač rezervata aktivno se brine da što više belorepana preživi period godine kada je hranu u prirodi najteže naći - kaže Stojnić.
U protekle dve godine, oko i u “Gornjem Podunavlju” nađeno je 11 uginulih orlova belorepana, a za većinu je utvrđeno da je uginuće posledica trovanja pesticidima. Uz to, dva belorepana su pronađena bolesna, a samo su junaka ove priče palićki veterinari uspeli da izleče.
Niko, međutim, ne zna ni kada će biti kažnjeni oni koji bezobzirno zloupotrebljavaju poljoprivrednu hemiju, ni gde se sve nalaze zatrovani mamci. Zaštitari prirode i staraoci rezervata strepe da će imati još pune ruke posla, i grozničavo paze na svaki par i svako gnezdo belorepana, od oko 25 koliko ih ima u ovom rezervatu prirode. Uz to redovno prate i stanje na hranilištu, na koje čuvar prirode Milan Rajić redovno iznosi hranu za ove ptice. Kaže da ih u pojedinim danima na velikoj gozbi bude i 26.
(Telegraf.rs)