Evo šta da uradite ako ste POCEPALI EVRE ili ih OPRALI u veš mašini! (FOTO)

I u slučaju zamene oštećenih dinara kao i evra naplaćuje se provizija, koja iznosi od dva do pet odsto

Oštećeni dinari, papirni ili kovani, mogu se zameniti u bilo kojoj banci, kao i Upravi za trezor, a evri u bankama i menjačnicima. U oba slučaja, naplaćuje se provizija koja, uglavnom, iznosi od dva do pet odsto, s tim da je zamena dinara lakša, jer su banke u obavezi da ih menjaju, dok, kada je reč o evropskoj valuti, ne moraju.

U Narodnoj banci Srbije objašnjavaju za Telegraf da fizička lica oštećeni strani novac mogu da menjaju samo u bankama i menjačnicima, ako one to rade.

- Propisi ne predviđaju obaveznu zamenu. Proviziju, koju naplaćuju prilikom zamene, određuje sama banka odnosno menjačnica, u skladu sa svojom poslovnom politikom.  U slučaju da osoba ne pronađe banku ili menjačnicu koja bi htela da joj zameni oštećeni strani novac, ili ne pristaje na proviziju koja se traži, ostaje mogućnost da ga zameni kod banke emitenta. U slučaju evra, zamena je moguća kod svih nacionalnih centralnih banaka zemalja koje koriste evro kao zajedničku valutu - kažu u Narodnoj banci Srbije, koja ima obavezu bankama da vrši zamenu oštećenih i vanopticajnih novčanica domaće valute, ali ne i stranog novca.

OTKRIVAMO: Da li će EVRO zameniti DINAR u Srbiji?

Banke su, kako navode u centralnoj banci, dužne da zamene dinarsku novčanicu koja ima najmanje 51 odsto površine cele novčanice.

- Zatim, kada je novčanica zaprljana, kada su na njoj uočljive mrlje, dodatna slika ili slova, ili su ispisani neki drugi znaci. Takođe, ima obavezu da zameni i kada ima jedno ili više zacepljenja, jasno uočljive rupe, ako je izbledela, što se najčešće dešava usled pranja, kada je novčanica okrnjena po marginama...  Banka može da zameni oštećenu novčanicu dinara odmah, ukoliko utvrdi da ispunjava uslove zamene ili da, u spornim slučajevima, primi oštećenu novčanicu, donocisocu izda potvrdu o tome i novčanicu pošalje Narodnoj banci Srbije, gde će se ekspertizom utvrditi da li se može izvršiti zamena. U svakom slučaju, banka je dužna da primi oštećenu novčanicu, čak i onu kojoj nedostaje više od 50 procenata njene ukupne površine, uz izjavu donosioca o tome kako je došao u njen posed, kako je došlo do oštećenja, šta je sa ostalim delovima. Banka takvu novčanicu prima i šalje centralnoj banci koja donosi odluku o tome da li može da se zamena - objašnjavaju u centralnoj banci.

Narodna banka Srbije je, kako kažu u njoj, ovu obavezu prenela na poslovne banke da bi olakšala zamenu građanima, s obzirom na to da u svakom gradu postoji Uprava za trezor i makar jedna banka.

OVO JE VAŽNO DA PROČITATE: EKONOMSKI STRUČNJAK savetuje u kojoj VALUTI i BANCI je najbolje da ŠTEDITE!

A kada je reč o oštećenom stranom novcu, kriterijumi zavise od poslovne politike banke.

- Koja oštećenja stranog novca su prihvatljiva zavisi od kriterijuma koje postavi banka emitent neke valute. U slučaju evra relevantna je Odluka Evropske centralne banke od 19. aprila 2013. godine. U Odluci Evropske centralne banke stoji, na primer, da, kada postoji sumnja osoba koja želi da zameni novac mora da pruži i dokaz o identitetu, o vlasništvu, da da pisano objašnjenje o vrsti mrlje... S obzirom na to banke i menjači postupaju restriktivno pri prijemu oštećenog stranog novca - navode u Narodnoj banci Srbije.

PRETI LI NOVA SVETSKA KRIZA? Da li zbog Kineza svetu može da se ponovi krah iz 2008?

U Unikredit banci kažu za Telegraf da građani u svim filijalama ove banke mogu da zamene originalnu, a oštećenu novčanicu i dinara i evra. U njoj preciziraju da provizija za zamenu dinara iznosi dva, a za zamenu evra pet odsto od nominalne vrednosti novčanice.

- Provizija se naplaćuje u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS-a. Inače, u skladu sa odlukom NBS-a, u našim ekspoziturama se prihvataju oštećene novčanice sa najmanje 51 odsto podnetog dela novčanice. Pored toga, menjamo i potpuno oštećene originalnih novčanice, kako dinara, tako i evra - rečeno nam je u Unikredit banci.

Sve oštećene novčanice se nakon preuzimanja od građana izuzimaju se iz daljeg opticaja upotrebe. Po preuzimanju, Narodna banka Srbije ih prvo poništava, a zatim i uništava.

(Lj. R.)