U sud stigla ispravljena optužnica protiv Čovića
Ispravljena optužnica protiv Nebojše Čovića primljena je u Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu u petak 15. januara 2016. godine i u narednim danima će biti ispitana
Tužilaštvo za organizovani kriminal dostavilo je Posebnom odeljenju Višeg suda u Beogradu ispravljenu optužnicu protiv Nebojše Čovića i još šest osoba, saopšteno je danas iz tog suda.
Precizira se da je optužnica prvobitno bila primljena 23. decembra 2015. godine, ali da je ispitujući optužnicu krivično vanpretresno veće Posebnog odeljenja tog suda utvrdilo da ona nije propisno sastavljena.
Čović se nije pojavio na saslušanju u tužilaštvu zbog napada na Anđusa!
Zbog toga je rešenjem 28. decembra 2015. godine vratilo tužilaštvu optužnicu sa nalogom da u roku od tri dana od dana prijema rešenja ispravi uočene nedostatke.
Potom je krivično vanpretresno veće 30. decembra usvojilo zahtev tužilaštva za produženje roka za dodatnih 15 dana od dana pravnosnažnosti rešenja, dodaje se u saopštenju.
Ispravljena optužnica primljena je u Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu u petak 15. januara 2016. godine, navodi se u saopštenju.
Portparol suda Tanja Koljenšić rekla je Tanjugu da će optužnica u narednom periodu biti ispitana.
Protiv Čovića i ostalih Tužilaštvo za organizovani kriminal sprovelo je istragu zbog sumnje da su od perioda od januara 2003. godine do sredine septembra 2005. godine izvršili krivična dela zloupotreba službenog položaja, zloupotreba odgovornog lica i primanje mita, a u vezi posla otkupa i izgradnje nekretnina.
Tužilaštvo za organizovani kriminal je u avgustu 2014. godine pokrenulo istragu protiv Čovića, bivše sekretarke Koordinacionog centra Anđelke Radenković, bivšeg načelnika Kosovskomitrovačkog okruga Dragana Kalabe i vlasnika privatnih firmi Komgrap gradnja, Daki i Masters.
Oni su osumnjičeni za pribavljanje protivpravne imovinske koristi u iznosu od oko 10 miliona evra.
Tužilaštvo sumnja da su u poslu otkupa nekretnina u Severnoj Kosovskoj Mitrovici, Čović, Radenković i Kalaba, u prethodnom dogovoru sa vlasnicima privatnih firmi omogućili da se na osnovu fiktivne dokumentacije izvrše nezakonita plaćanja.
Kako se navodi u naredbi za sprovođenje istrage, Koordinacioni centar je uplatio je preduzeću Daki skoro 426 miliona dinara, od čega je izvršen otkup samo 18 nekretnina, za šta je potrošeno skoro 181 milion dinara, a za ostatak od oko 245 miliona dinara ne postoji validna dokumentacija.
Sporna je i izgradnja stambenih lamela umesto kojih je i dalje samo livada, pa da tužilaštvo sumnja da su Koordinacioni centar i Građevinska direkcija uplatili 180 miliona dinara za izgradnju od čega je utrošeno samo skoro 18 miliona.
(Telegraf.rs/Tanjug)