PRETI LI NOVA SVETSKA KRIZA? Da li zbog Kineza svetu može da se ponovi krah iz 2008?
Negativni uticaji kineske krize po Srbiju su mogući, ali ne direktno iz Kine, već preko Evrope i svih naših spoljno trgovinskih partnera
Veliki pad na kineskim berzama, gde su u rekordno kratkom roku izgubljene milijarde dolara, podsetio je na krah njujorške berze pre tačno sedam godina. Zbog krize u Aziji, čija je ekonomija prethodno doživela vrtoglavi rast, ovdašnji stručnjaci upozoravaju da treba biti oprezan, međutim, kada je konkretno naša zemlja u pitanju, oni kažu da ona može da se prelije i na Srbiju samo ukoliko pogodi Evropsku uniju.
Ekonomista Boško Mijatović objašnjava za Telegraf da su negativni uticaji kineske krize po Srbiju mogući, ali ne direktno iz Kine, već preko Evrope i svih naših spoljno trgovinskih partnera.
- Razvoj događaja u Kini neće direktno uticati na Srbiju. Neizvesno je, prvo, da li će u Kini biti ozbiljnije krize ili neće. Ali, čak i da je bude, ona ne bi neposredno uticala na Srbiju već posredstvom drugih evropskih zemalja sa kojima Srbija sarađuje, trguje, ima finansijske odnose i slično. Dakle, ja ne bi bio previše zabrinut. Naime, to što je pala berza u Kini nije strašno jer je prošle godine ona neobično porasla, kada je Kineze zahvatio veliki optimizam - podseća Mijatović.
24 države samo što nisu BANKROTIRALE. Evo gde su Srbi, Bosanci i Hrvati!
I ekonomista Milan Kovačević je mišljenja da kriza u Kini nema mnogo značaja za nas.
- Pad berzi u Kini nema nikakvog direktnog uticaja na nas. Jednim delom smo vezani ali ne sa Kinom. Zapravo, ako Evropskoj uniji naškodi berzansko stanje u Aziji i sve ovo što radi Kina, može biti uticaja i na nas jer je nama značajno da postoji prosperitet u EU. Dve trećine od ukupnog našeg izvoza je u u EU - kaže Kovačević za naš portal.
On navodi da Srbija ima veliki uvoz iz Kine, ali mali izvoz, što je još jedan od razloga koji onemogućavaju direktan uticaj situacije u Kini na našu zemlju.
- Može jedino indirektno, jer Kina kao velika zemlja, na finansijskom tržištu ima značajan uticaj. To znači da može uticati na kretanje vrednosti evra i dolara. Inače je smanjenjem vrednostii svoje valute indirektno povećala vrednost drugih valuta u odnosu na sopstvenu i to ona radi da bi olakšavala i pojačavala svoj izvoz. Za nas su ta valutna kretanja značajna jer imamo dugovanja u stranoj valuti i pretežno izvozimo i naplaćujemo u evrima - objašnjava on.
OTKRIVAMO: Da li će EVRO zameniti DINAR u Srbiji?
Direktor Odeljenja za devizno tržište Narodne banke Srbije Nikola Dragašević kazao je za RTS da je centralna banka učinila sve da se turbulencije ne osete i budu što manje.
- Srbija, kao mala ekonomija, ne može da bude izolovana od svetskih finansijskih tokova, i mi smo sve uradili da te turbulencije budu što manje. Smanjenje tekućeg deficita, deficita budžeta, niska inflacija i stabilnost kursa doveli su do toga da investitori imaju sve veće poverenje u napredak ove zemlje i odlučili su da dugoročnije investiraju u državne hartije Srbije - rekao je Dragašević.
On je konstatovao da su prvi dani 2016. godine najlošiji početak godine na svetskim berzama u poslednje tri decenije.
UPOZORENJE ZA CEO SVET: Očekuje nas ogromna kriza, bankari pozivaju na oprez
- Globalno tržiste neprestano funkcioniše i međusobno je dobro povezano, odnosno kriza, turbulencije i neizvesnost se sa jednog segmenta finansijskih trižista, lako prenose na druga - kaže Dragašević.
Upitan šta su najčešći uzroci berzanske krize, objašnjava da su to potraga za profitom, koja je često nerealna, kao i nerealna očekivanja i samih investitora i menadžera u investicionim fondovima u velikim bankama.
Ekonomska kriza 2008. godine iz SAD širila se kao virus i obarala sve ekonomije pa i našu.
(Lj. R.)