"Forin afers": Crna Gora mafijaška država
Američki spoljnopolitički časopis u ovu kategoriju svrstao i Bugarsku, Ukrajinu, Gvineju Bisao i Venecuelu
Ugledni američki spoljnopolitički časopis "Forin afers" svrstao je Crnu Goru u "mafijaške države" sa Bugarskom, Ukrajinom, Gvinejom Bisao i Venecuelom.
U analizi "Forin afers", pišu podgoričke "Vijesti", ocenjuje se da je izbijanje globalne ekonomske krize bilo prava blagodet za transnacionalne kriminalce i da su, zahvaljujući slaboj ekonomiji, kriminalne organizacije bogate kešom kupovale posrnule, ali potencijalno vredne kompanije po povoljnim cenama.
Fiskalna štednja, kako navodi "Forin afers", primorava vlade da krešu budžete za policiju i pravosuđe, pa se poslednjih godina pojavila nova pretnja - "mafijaška država". Kao "mafijaške države" označavaju se i Crna Gora i Bugarska, prenose "Vijesti" navode iz američkog časopisa za maj / jun.
"Za razliku od normalnih država, mafijaške države se ne oslanjaju samo povremeno na kriminalne grupe kako bi ostvarile određene spoljnopolitičke ciljeve. U mafijaškoj državi visoki vladini zvaničnici su zapravo integralni igrači, ako ne i lideri kriminalnih preduzeća, a prioritet su im odbrana i promocija poslova tih preduzeća. U mafijaškim državama poput Bugarske, Gvineje Bisao, Crne Gore, Mjanmara, Ukrajine i Venecuele, nacionalni interes i interes organizovanog kriminala su nerazrešivo isprepletani", navodi se u analizi.
U mafijaškim državama, piše "Forin afers", "vladini zvaničnici pribavljaju bogatstvo za sebe, svoje porodice i prijatelje koristeći novac, radnu snagu, politički uticaj i globalne kriminalne veze da cementiraju i prošire vlast".
"U stvari, vodeće pozicije u nekim od svetski najprofitabilnijim preduzećima s one strane zakona više ne popunjavaju samo profesionalni kriminalci; tu su sada i visoki vladini zvaničnici, poslanici, šefovi obaveštajnih službi, policijski čelnici, oficiri, a u nekim ekstremnim slučajevima čak i šefovi država ili članovi njihovih porodica", navodi se u časopisu američkog Saveta za spoljne poslove.
Autor analize je dr Moizes Naim, poznat po knjizi prevedenoj na 18 jezika "Zabranjeno: Kako krijumčari, trgovci kriminalci i plagijatori otimaju globalnu ekonomiju".
(Tanjug)