Ovo je najskandaloznija teorija o tome ko ZAISTA stoji iza Islamske države (VIDEO)

U monarhijama na Bliskom istoku manjina upravlja resursima, dok većina koju čine žene i izbeglice ostaje u stanju "poluropstva", tvrdi ekonomista

Ekonomista Tom Piketi se i ranije bavio problemom nejednakosti u svojoj knjizi "Kapital u 21.veku", ali sada uzima ovu tezu kao objašnjenje i u nekim drugim diskusijama koje su sve zastupljenije u ekonomskim i političkim krugovima. Novi argument se odnosi na to da je nejednakost upravo i glavni pokretač terorizma Bliskog istoka i džihadista, uključujući i terorističke napade Islamske države u Parizu.

KIM DŽONG UN SPREMA NUKLEARNI NAPAD ZBOG PUTINA: "Obrisaćemo Tursku s mape sveta" (VIDEO)

On optužuje zapadne zemlje da su upravo one krive za tu nejednakost. Razlog je što su politički i društveni sistemi na Bliskom istoku oslabljeni zbog velike koncentracije naftnog bogatstva u nekoliko zemalja sa relativno malom populacijom.

Ako se uzme u obzir region između Egipta i Irana, uključujući i Siriju, tu se nalazi nekoliko monarhija nafte koje kontrolišu između 60 i 70 odsto bogatstva, dok tamo živi samo nešto više od 10 odsto od ukupnog broja stanovnika - 300 miliona.

Ovog puta nije precizirao o kojim državama se radi, ali sudeći po studiji koja je objavljena prošle godine, u pitanju su Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Saudijska Arabija, Bahrein i Oman. Ovakva koncentracija prirodnog bogatstva u zemljama sa malim udelom stanovništva, čini region "najviše nejednakim na planeti".

OVO JE TAJNO ORUŽJE KOJIM RUSI mogu da istrebe sve što hoda u Siriji! (FOTO) (VIDEO)

Piketi tvrdi da u ovim monarhijama manjina upravlja resursima, dok većina koju čine žene i izbeglice, ostaje u stanju "poluropstva". Ovi ekonomski uslovi su postali opravdanje džihadistima, kao i žrtve iz ratova u regionu koje su "ovekovečile zapadne sile".

Posle Prvog zalivskog rata, ekonomske poteškoće i strahote ratova su izazvali "bure baruta" kada se radi o terorizmu u ovom regionu.

OVO SU TRENUTNO NAJJAČE VOJNE SILE NA SVETU: Na listi se nalazi i Srbija. A ko je na pravom mestu?

- To su režimi koje vojno i politički podržavaju zapadne snage, a svi su presrećni ukoliko dobiju mrvice kako bi finansirali svoje klubove ili prodali oružje. Nije ni čudo što će naše lekcije o socijalnoj pravdi i demokratiji naići na malo odobravanja među mladima na Bliskom istoku - rekao je.

On dodaje da je terorizam najbolje ukorenjen u nejednakosti i najbolje se bori na ekonomski način. Međutim, njegov argument u Americi nije prihvaćen jer počiva na nekim kontroverznim principima, i to ne samo o nejednakosti u odnosu između Bliskog istoka i ostatka sveta, nego se problem odnosi i na loš kvalitet ekonomskih statistika.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs/ Izvor: Washington Post)