SRBIJA TREĆA U SVETU: Po deljenju podataka sa narodom o TRGOVINI ORUŽJEM!
Srbija je najveći proizvođač i trgovac naoružanjem i vojnom opremom, ali i robom dvostruke namene u ovom regionu
Srbija je treća najtransparentnija država na svetu, posle Nemačke i Švajcarske, po uvidu javnosti u podatke o trgovini oružjem, saopšteno je danas na javnoj prezentaciji rezultata ostvarenih tokom realizacije Programa jačanja kontrole prometa naoružanja u zemljama Zapadnog Balkana.
Kako je istaknuto, zahvaljujući tom programu, i ostale zemlje regiona su ojačale nacionalne kapacitete za vođenje detaljne evidencije i precizno izveštavanje o trgovini oružjem i vojnom opremom, u skladu sa evropskim direktivama.
Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Stevan Nikčević izjavio je da je, gledajući obim na nivou izvoznih dozvola izdatih u protekle tri godine, izvoz oružja u Srbiji na konstantnom nivou i iznosi 750 miliona dolara.
- U poslednje tri do četiri godine je primetan porast tražnje na svetskom tržištu za ovom vrstom robe - kazao je Nikčević, ukazujući na značaj jasnog i transparentnog kontrolisanja te vrste prometa.
Naime, Srbija je najveći proizvođač i trgovac naoružanjem i vojnom opremom, ali i robom dvostruke namene u ovom regionu, istakao je Nikčević.
On je rekao da je Srbija jedan od najznačajnijih izvoznika te vrste robe u jugoistočnoj Evropi, i ima široku paletu proizvoda i konkurentske prednosti na kojima treba dalje raditi.
- To je pozicija koja obavezuje našu industriju, ali i našu državu da bude odgovorna prema svom industrijskom sektoru, ali i prema partnerima u svetu koji traže da procedura izvoza i uvoza bude transparentna - kazao je Nikčević.
On je naveo da su poslednjih godina najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Srbije kada je reč o izvozu te vrste robe, SAD i brojne zemlje Bliskog Istoka.
Šef Kancelarije Centra za kontrolu malog i lakog naoružanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi (SEESAC) Ivan Zveržhanovski kazao je da je Srbija ostvarila značajan napredak u izveštavanju o trgovini oružjem i vojnom opremom, jer je, kako je, dodao, sredinom 2000. godine to bila gotovo tabu tema.
- Država maltene nije objavljivala podatke koliko ona sama trguje, koliko firme sa ove teritorije prodaju, koliko uvozimo... Srbija je sada treća najtransparentnija država na svetu, posle Nemačke i Švajcarske - istakao je Zveržhanovski.
On je dodao da međutim, mesta za poboljšanje još ima, kao što je jačanje posteksportne kontrole, kao i internih i kontrolnih mehanizama same industrije.
Stalna predstavnica Programa za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP) Irena Vojačkova Solorano kazala je da kontrola trgovine lakog naoružanja i municije ne postoji radi sebe same, već da bi se to tržište stavilo pod okrilje vlada i sprečio nelegalni promet i organizovan kriminal.
Ona je ukazala da je to naročito važno u postkonfliktnim regionima, ocenivši da u regionu imamo "uspešnu priču" u toj vrsti kontrole i evidencije.
Vojni ataše Norveške u Srbiji pukovnik Tore Anderson istakao je da Norveška podržava unapređenje tog sistema u zemljama jugoistočne Evrope, kao i da je Program jačanja kontrole prometa naoružanja u balkanskim zemljama uspešno sproveden.
Norveška je 2008. godine dala 2,6 miliona dolara za te namene, a 2013. dodatnih 500.000 dolara, naveo je Anderson.
Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Dragiša Mekić kazao je novinarima da u toj zemlji postoji veliko povećanje izvoza vojne industrije, naročito municije, pa neke fabrike rade čak i više nego pre ratnih kapaciteta.
Povećanje izvoza je od 30 do 40 odsto, a roba se izvozi u veliki broj zemalja - SAD, region, EU, Bliski Istok, dodao je Mekić.
Program jačanja kontrole prometa naoružanja u zemljama Zapadnog Balkana sprovodi SEEAC u okviru UNDP uz podršku norveškog Ministarstva inostranih poslova, a tokom devetogodišnjeg sprovođenja ostvarena je saradnja sa relevantnim institucijama Albanije, BiH, Hrvatske, Crne Gore, Srbije i Makedonije.
Kako je navedeno, u periodu od 2007. do 2013. godine zemlje Zapadnog Balkana izvezle su oružje i vojnu opremu u vrednosti većoj od 1,6 milijardi dolara.
(Telegraf.rs / Tanjug)