Hrana za Evropu iz Srbije!
Peti poljoprivredni forum „Hrana za Evropu“, u organizaciji Ekonomskog instituta i Društva agrarnih ekonomista Srbije, okupio je u Subotici 15. i 16. oktobra veliki broj predstavnika domaćeg agrobiznisa
Centralna tema „Agroprivreda Srbije u predpristupnom periodu” obuhvatila je diskusije o efikasnosti realizacije Strategije poljoprivrede i ruralnog razvoja, vlasništvu poljoprivrednog zemljišta, održivosti malih porodičnih gazdinstva, ekspanziji trgovinskih lanaca u Srbiji, ograničenjima u izvozu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i finansiranju i osiguranju u poljoprivredi.
Na panelu posvećenom efektima privatizacije i privatnih investicija u agroprivredi Srbije Nikola Vujačić, direktor operacija Viktorija grupe, saglasio se sa stanovištem Dragana Šagovnovića, direktora Ekonomskog insituta, iznetim na otvaranju Foruma da su razvoj srpske privrede podjednako značajni domaći i strani investitori.
Dodao je da je veliki izazov biti konkurentan na globalnom tržištu, naročito u zemljama gde su subvencije u poljoprivredi velike, za razliku od Srbije gde se suočavamo sa većom cenom koštanja usled nedostatka subvencija za domaće farmere. "Uspeh postižemo stalnim ulaganjima u konkurentnost. U poslednjih deset godina smo realizovali zaista ogromne investicije, preko 200 miliona evra, i zahvaljujući tome se danas u našim postrojenjima nalaze najsavremenije tehnologije na svetskom nivou.“
Upitan o privatizacijama fabrika koje posluju u sastavu Viktorija grupe, Vujačić je izjavio da je privatizacija Sojaproteina verovatno jedna od najboljih u srpskoj privredi. „Od fabrike koja je imala krajnje skroman obim prerade zrna uz proizvodnju mahom sojine sačme, danas naša sojara preradi 250.000 tona soje pri čemu u strukturi proizvodnje 70 odsto čine proizvodi dodate vrednosti visokog stepena tehnološke obrade. Preko 70 odsto prodaje predstavlja izvoz, najvećim delom u zemlje Evropske unije, ali smo prisutni i šire na svetskom tržištu od Južne Koreje do Čilea. Fabriku Victoriaoil smo kupili u neoperativnom stanju sa nekoliko zaposlenih, a stigli do situacije u kojoj preradimo 350.000 tona uljarica, polovinu prodaje plasiramo u izvoz i činimo 50 odsto celokupne proizvodnje ulja na teritoriji bivše Jugoslavije“ – istakao je Vujačić.
Od sada Telegraf pratite i na Vajberu
(Telegraf.rs)