PREOKRET, MACURA MOŽDA NEĆE U PENZIJU: 3.500 lekarki ipak ne odlazi iz zdravstva 12. oktobra!
Bez obzira na ispunjene uslove za starosnu penziju, koje ima i PR Hitne pomoći Nada Macura, svaki lekar za čijim radom postoji potreba, moći će da napravi sporazum o nastavku radnog odnosa, a to će odobravati Ministarstvo zdravlja
Ministarstvo zdravlja Srbije saopštilo je da je netačno da će 12. oktobra ove godine u penziju otići oko 3.500 lekarki specijalista.
Bez obzira na ispunjene uslove za starosnu penziju, u ovom ministarstvu ističu da će svaki lekar za čijim radom postoji potreba, moći da napravi sporazum o nastavku radnog odnosa a to će odobravati upravo Ministarstvo zdravlja.
Povodom različitih medijskih interpretacija i tumačenja Zakona o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru i njegove primene u zdravstvenom sistemu Srbije, Ministarstvo objašnjava da će toliki broj lekarki ispunjavati propisani uslov za odlazak u starosnu penziju, ali da to ne znači da će sve one i biti penzionisane i da će se na taj način ugroziti funkcionisanje zdravstvenog sistema.
MACURA IDE U PENZIJU?! Direktor Hitne pomoći šalje u penziju najpopularnijeg PR-a
U okviru tih pisanja, pominjalo se i da će najpopularniji beogradski portparol dr Nada Macura iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Beogradu otići u penziju, međutim, očigledno je da se može dogoditi da takva sudbina nju ne sačeka uskoro.
Naime, u nadležnom Ministarstvu objašnjavaju da će i dalje biti angažovani oni za kojima sistem ima potrebe bez obzira na ispunjene uslove za penziju.
- Član 20. Zakona propisuje da se penzionišu oni koji za to imaju navršene uslove za odlazak u starosnu penziju, osim ukoliko postoji potreba za datim radnim mestom i daljim angažovanjem zaposlenog radi kontinuiteta procesa rada. U tom slučaju, sporazumni nastavak rada je dozvoljen - objašnjavaju u Ministarstvu zdavlja.
LONČAR: Nema više obaveznog staža za lekare!
U njemu ističu da odgovorno pristupaju procesu racionalizacije i da nijednim svojim potezom neće ugroziti obavljanje neophodnih poslova zdravstvene zaštite.
- Zato smo do sada više puta isticali da će se racionalizacija, u koju spada i odlazak u penziju svih koji ispunjavaju starosnu uslov, pre svega odnositi na nemedicinsko osoblje, koje prema analizama u našoj zemlji daleko premašuje broj koji je standard u Evropi. Takođe, Zakon o maksimumu ne diskriminiše, a činjenica je da, s obzirom na važeće zakone, član 20 najviše pogađa žene između 60,5 i 65 godina života, ali pogađa i značajan broj zaposlenih sa beneficiranim radnim stažom, najčešće muškaraca.
KUBANSKA VAKCINA PROTIV RAKA JOŠ NIJE STIGLA: Čeka se potpis ugovora iz Havane!
Kada 12. oktobra stupi na snagu novi Zakon o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru sve žene koje su napunile 60 godina i šest meseci, trebalo bi da se penzionišu.
Od sada Telegraf pratite i na Vajberu
( Telegraf. rs)