DŽORDŽ SOROŠ: Evropa da prihvati MILION AZILANATA GODIŠNJE!
Predsednik Fonda za otvoreno društvo izneo svoj plan za rešavanje krize
Džordž Soroš, predsednik Soroš fondacije i fonda za Otvoreno društvo, pozvao je Evropsku uniju prihvati odgovornost za nedostatak zajedničke političke azila.
BROJKE KOJE ĆE VAS ŠOKIRATI: Sve što niste znali o izbeglicama, a morate da znate!
On je naglasio da EU treba da pronađe način kako da godišnje primi najmanje milion tražilaca azila, i poručio da se to može izvesti samo ako se teret ravnomerno rasporedi na sve članice.
IGRAO SE SA DECOM, DRUŽIO SE SA IZBEGLICAMA: Orlando Blum posetio migrante u Makedoniji (FOTO)
- Svaka država članica sebično se usredsredila na svoje sopstvene interese, često radeći protiv interesa drugih. To je ubrzalo paniku među tražiocima azila, u opštoj javnosti i kod vlasti zaduženih za zakon i poredak. Glavne žrtve su bili tražioci azila - naglasio je Soroš.
- EU je potreban sveobuhvatan plan da odgovori na krizu, takav koji ponovo potvrđuje efikasno upravljanje talasom tražilaca azila tako da se on može kretati na siguran, zakonit način i brzinom koja odslikava kapacitet Evrope da ih apsorbuje. Da bi bio sveobuhvatan, plan treba da ide preko granica Evrope. Manje je remetilački i manje skupo održavati moguće tražioce azila na njihovoj trenutnoj lokaciji ili u njenoj blizini - naveo je Soroš.
Prema njegovim rečima prioriet EU sada treba da bude sudbina sirijskog stanovništva, mada ni ostali tražioci azila ne smeju biti zaboravljeni.
- Slično tome, evropski plan mora biti udružen s globalnim odgovorom, pod autoritetom Ujedinjenih nacija i uz učešće njihovih država članica. To će teret sirijske krize raspodeliti na veći broj država i istovremeno ustanoviti globalne standarde za rešavanje problema prisilne migracije uopšte - objasnio je Soroš.
On je Evropskoj uniji ponudio i plan u šest tačaka za rešavanje problema migranta.
VULIN: MIGRANTI će se duže zadržavati zbog LOŠEG vremena, Srbija je spremna da ih zbrine
- Prvo, EU svake godine u doglednoj budućnosti treba da prihvata najmanje milion tražilaca azila. A da bi se tako činilo, teret mora biti raspodeljivan pravično, što je princip koji je kvalifikovana većina konačno uspostavila na samitu u prošlu sredu. Odgovarajuće finansiranje je od kritične važnosti. EU treba da obezbedi 15.000 evra po tražiocu azila u prve dve godine da bi pomogla njihovo stambeno zbrinjavanje, zdravstvenu negu i obrazovanje - i da prihvatanje izbeglica učini dopadljivijim državama članicama - rekao je Soroš.
- Drugo, EU mora da predvodi globalni napor da se obezbede adekvatni fondovi za Liban, Jordan i Tursku, kako bi se pružila pomoć za četiri miliona izbeglica koje žive u tim zemljama. EU bi morala da se obaveže da će najizloženije zemlje godišnje finansirati sa najmanje osam do 10 milijardi evra, uz balans koji bi stizao iz SAD i ostatka sveta. To bi moglo biti dodato iznosu dugoročnih obveznica koje bi se izdavale za podršku tražiocima azila u Evropi - naglasio je Soroš.
- Treće, EU mora odmah da počne da pravi svoju jedinstvenu agenciju za azil i migracije i eventualno jedinstvenu pograničnu stražu EU. Sadašnja mreža 28 odvojenih sistema za azil ne funkcioniše: skupa je, neefikasna i dovodi do neobuzdano nekonzistentnih rezultata u određivanju ko se kvalifikuje za azil - obrazložio je Soroš.
- Četvrto, moraju biti uspostavljeni bezbedni kanali za tražioce azila, počev od Grčke i Italije do zemalja koje su njihova destinacija. To je veoma hitno kako bi se primirila panika. Sledeći logičan korak je širenje prostora u najizloženijem regionu čime bi se smanjio broj migranata koji se odlučuju za opasan mediteranski prolaz. Konačno, šesto, da bi apsorbovala i integrisala više od milion tražilaca azila godišnje EU treba da mobiliše svoj privatni sektor: NVO, crkvene grupe i biznis, koji bi delovali kao sponzori. EU mora odgovoriti originalnom evropskom politikom azila koja će staviti tačku na paniku i nepotrebnu ljudsku patnju - zaključio je Soroš.
Od sada Telegraf pratite i na Vajberu
(Telegraf.rs/Danas)