Novi nadimci francuskih predsedničkih kandidata na Tviteru

Da bi zaobišli zakonsku zabranu objavljivanja rezultata pre zatvaranja biračkih mesta, francuski tviteraši dosetili se da šifruju tvitove

Francuski korisnici Tvitera oglušili su se o francuski zakon i na toj društvenoj mreži razmenjivali informacije o rezultatima predsedničkih izbora. U toj zemlji je zabranjeno objavljivanje rezultata pre zatvaranja biračkih mesta, pa su mnogi "tviteraši" šifrovali tvitove i predseničkim kandidatima davali nove nadimke. Zbog kršenja ovog zakona francuska policija otvorila je istragu protiv nekoliko medija, među kojima je i nacionalna agencija Frans pres.

Vlasti su zapretile kaznama od 75.000 evra i sudskim procesom ukoliko se prekrši zakon iz 1977. godine koji zabranjuje objavljivanje rezultata, predviđanja i anketa po izlazu sa birališta pre nego što se glasanje okonča. Pored toga što su se o ovo upozorenje oglušili brojni mediji, ono je potpuno "zapalilo" Tviter, na kom su se pojavili brojni "lažni" rezultati, podsmešljivi komentari i šifrirane poruke.

Jedna od poruka je glasila: "Holandija i Mađarska se kvalifikovale za revanš meč". U njoj se krije ime socijalističkog kandidata Fransoa Olanda, koji je odneo pobedu u prvom krugu, i poreklo drugoplasiranog Nikole Sarkozija. Pojedini tvitovi su čak podsećali na šifrirane poruke koje je emitovao pokret Slobodna Francuska generala Šarla de Gola preko Radio Londona u Drugom svetskom ratu.

"Prema rečima posmatrača koji se vraćaju iz Sirije, ruski tenkovi su otišli u zoru, a u Pariz treba da stignu u 20 sati" - glasio je jedan tvit, aludirajući na moguću pobedu socijalističkog kandidata i vreme kada se birališta zatvaraju.

Oland je nazivan različitim imenima - od "Gaude", do "Flana", karamel-pudinga koji podseća na jedan od njegovih nadimaka, dok je Sarkozi nemilosrdno nazivan "visokim potpeticama", zbog sklonosti da pokušava da nadomesti svoji nizak rast "Roleksom", jer voli "šljašteće satove" i "Gulašom", zbog svog mađarskog porekla.

Nadležno telo koje se stara o sprovođenju izbornih zakona policiji je prijavilo nekoliko medija, a među njima su, pored AFP-a, dve belgijske i jedna švajcarska medijska organizacija, jedan belgijski novinar i jedan internet sajt. Francuska policija otvorila je istragu nakon što je nekoliko medija pre konačnog zatvaranja birališta objavilo preliminarne rezultate i time prekršilo zakon, saopštila je kancelarija državnog tužioca.

Pojedina birališta u Francuskoj zatvorena su u 18, neka u 19 časova, dok su u većim gradovima bila otvorena do 20 sati.

(M. S. / Tanjug)