Zašto migranti u Nemačku idu preko SRBIJE, a ne preko BUGARSKE, ili AVIONOM IZ GRČKE?

Telegraf je istraživao zašto migranti, kada se dokopaju Grčke, dalje u Mađarsku idu preko Makedonije i Srbije, umesto kroz Bugarsku i Rumuniju, koje su članice Evropske unije. Ili zašto jednostavno ne kupe avionsku kartu do Nemačke

Ako bi se u jednoj rečenici dao odgovor na pitanje zašto izbeglice iz Grčke za Mađarsku idu preko Srbije i Makedonije, umesto preko Bugarske i Rumunije, odgovor bi glasio da je pravac preko Skoplja i Beograda najlakši, najbezbedniji i najjednostavniji.

BALKANSKA RUTA JE NAJOMILJENIJI PUT MIGRANATA DO EU: Evo zašto izbeglice BEŽE baš preko Srbije!

Za skoro sve izbeglice koje beže iz Sirije prva bitna tačka je Izmir u Turskoj, gde ih u kampu posete rođaci i poznanici iz te evro-azijske zemlje i donesu im novac i ostale potrepštine.

Oni zatim autobusima idu do turskih letovališta na Egejskom moru, odakle se morem ilegalno prebacuju u Grčku, najčešće iz Bodruma na ostrvo Kos. Onda zatim trajketima idu u Atinu i Solun, pa dobro poznatim pravcima preko Đevđelije ka Kumanovu, pa Preševu, Beogradu i Subotici, te na kraju na granicu sa Mađarskom.

MIGRANTE TREBA NASELITI U PUSTIM DELOVIMA SRBIJE: Ovo je predlog povernice za zaštitu ravnopravnosti

Kada su u Grčkoj već stupili na tlo Evropske unije, glavno pitanje koje se nameće je zašto iz Atine i Soluna ka Budimpešti ne idu preko Sofije (Bugarska) i Temišvara (Rumunija)?

Na ovo pitanje postoji nekoliko odgovora, a jedan od glavnih razloga je zato što im krijumčari jedino garantuju da će ih preko Srbije i Makedonije najlakše prebaciti ka željenoj destinaciji. Bugarska i Rumunija još uvek ne potpadaju pod Šengensku zonu, zbog čega su njihove granice veoma jako čuvane. Migrantima je zato u praksi svejedno da li do Mađarske idu preko zemalja koje su članice EU ili ne jer će u svakom slučaju morati ilegalno da prelaze granice. Oni bi u stvari tek iz Mađarske trebalo da mogu da se slobodno kreću ka Austriji i Nemačkoj, zemljama ka kojima ne postoje formalne granice, pa im je zato lakše da pređu granicu sa Makedonijom, koju je fizički lakše preći nego granicu sa Bugarskom.

Čak i kada bi zatražili azil u Grčkoj, migranti ne bi imali pravo kretanja kroz ostale zemlje EU, bez obzira na to da li su u Šengen zoni ili ne, već bi imali obavezu boravka u državi u kojoj su se prijavili. Kako su Nemačka i skandinavske zemlje njihove krajnje destinacije, oni ilegalno dalje nastavljaju ka severu, a od država koje im se nađu na putu zavisi da li će ih propustiti da prođu ili ne.

Ova činjenica daje odgovor i na pitanje zašto bogatiji migranti jednostavno u Atini ili Solunu ne kupe avionsku kartu za Minhen i Berlin i tako se prevezu u Nemačku. Kontrola na grčkim aerodromima postala je izuzetno stroga od kako je krenuo priliv izbeglica i praktično je nemoguće ukrcati se u avion bez lične isprave.

Jedini način da se avionom prebace iz Grčke u Nemačku izbeglice imaju ako, po nezvaničnim podacima, za 5.000 evra kupe lažni pasoš neke od zemalja EU. Ovu mogućnost mnogi izbegavaju jer bi u slučaju da budu uhvaćeni u takvom delu kazna bila mnogo teža od ilegalnog prelaska granice i tako bi ostali bez prava na dobijanje azila.

Od sada Telegraf pratite i preko Vajbera

(Telegraf.rs)