Ovo su predlozi predsednika Evropske komisije za rešenje izbegličke krize

Žan-Klod Junker je istakao da je ova kriza prva na listi priroriteta, pre ekonomije, Ukrajine, klimatskih promena i eventualnog britanskog referenduma o članstvu u EU

Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izjavio je danas da će EK ponuditi bolju zaštitu izbeglica, ali i poboljšati zaštitu svojih granica i deportovati više ilegalnih migranata.

(MAPA) Pogledajte koliko migranata u Evropi traži azil, i da li se na mapi UOPŠTE nalazi Srbija! (FOTO)

U pisanom godišnjem saopštenju o prioritetima uoči svog redovnog obraćanja u Evropskom parlamentu danas, on je poslanicima i vladama EU poručio da će ponuditi "brz, odlučan i sveobuhvatan odgovor na izbegličku krizu".

Navodeći da je ta kriza prva na listi priroriteta, pre ekonomije, Ukrajine, klimatskih promena i eventualnog britanskog referenduma o članstvu u EU, Junker je rekao da je ona izazvana "ratom, terorizmom i nestabilnošću u našem susedstvu".

On je potvrdio planove da zatraži od članica da prihvate "mehanizam o hitnoj relokaciji" tražilaca azila koji su sad uglavnom u Italiji, Grčkoj i Mađarskoj; trajan mehanizam o istom pitanju za buduće krize; i zajedničku listu "sigurnih zemalja porekla" čiji građani će biti predmet deportacija po hitnom postupku ako prekrše imigracione zakone EU.

Junker je takođe obećao da će se poboljšati upravljanje spoljnim granicama EU, ojačati agencija EU za kontrolu granica Fronteks i preduzeti "koraci ka stvaranju evropske obalske straže i sistema nadzora granica".

On je takođe predložio efikasniji pristup po pitanju vraćanja onih koji bez prava na azil ilegalno ulaze u Uniju.

Predsednik EK pozvao je sve da ulože napore za jačanje zajedničkog sistema azila u okviru EU i najavio preispitivanje takozvanog Dablinskog sistema, koji između ostalog podrazumeva da ljudi moraju da zatraže azil u prvoj zemlji EU u koju uđu, zbog čega su neke zemlje preopterećene, navodi Rojters.

Odgovarajući na kritike agencija za izbeglice i migracije, Junker je rekao da će EU razviti siguran legalan način za zaštitu onih kojima je zaštita potrebna, uz smanjenje rizika od opasnog prelaska mora i krijumčarskih mreža.

Takođe će, kako je dodao, EU razviti trajnu šemu za preseljenje izbeglica iz drugih regiona i bolju zaštitu izbeglica koje žive u regionima u evropskom susedstvu.

Imajući u vidu zabrinutost zbog starenja stanovništva u Evropi, Junker je ponovio i predlog da se preispita sistem po koje radnici mogu da apliciraju za preseljenje u EU.

Od sada Telegraf pratite i na Vajberu

(Telebgraf.rs/ Tanjug)