Zaprepastićete se kada pročitate koliko izbeglica DNEVNO STIGNE U SRBIJU!
U maju mesecu u Srbiju je ulazilo oko 200 pridošlica dnevno, a onda je taj broj počeo naglo da raste i ubrzo dostigao oko 1.000 dnevno, da bi pre mesec dana porastao na oko 2.000
U Srbiju dnevno stiže oko 3.000 izbeglica iz ratom zahvaćenih područja i verovatno će nastaviti da dolaze istim tempom, a možda čak i u još većem broju.
VUČIĆ: Nemamo plan za naseljavanje izbeglica u Srbiji
Zbog ovih deset poruka Angele Merkel, migranti će je obožavati!
Šefica Odeljenja za pravnu zaštitu izbeglica Visokog komesarijata UN za izbeglice (UNHCR) u Srbiji An-Birgit Krum-Hansen je, u izjavi Tanjugu, precizirala da je u maju mesecu u Srbiju ulazilo oko 200 pridošlica dnevno, a onda je taj broj počeo naglo da raste i ubrzo dostigao oko 1.000 dnevno, da bi pre mesec dana porastao na oko 2.000.
- Sada u Srbiju dnevno ulazi oko 3.000 izbeglica - kaže Krum-Hansen, koja je ove nedelje v.d. šefa Predstavništva UNHCR-a u Srbiji.
Ona je ukazala da će, prema raspoloživim pokazateljima, izbeglice verovatno nastaviti da u narednim nedeljama i mesecima pristižu istim tempom - oko 3.000 njih dnevno, a možda čak i u još većem broju.
Ona je istakla da je UNHCR više puta uputio pohvale Vladi Srbije za napore da pruži brz i efikasan odgovor na situaciju sa izbeglicama, te da ta organizacija čini sve kako bi pomogla u koordinisanju odgovora, da bi se zadovoljile humanitarne potrebe izbeglica, kao i njihove potrebe za zaštitom.
- UNHCR je do sada pomogao Vladi Srbije obezbeđujući vodu, hranu, sredstva za ličnu higijenu, a pre 10-ak dana kada smo preko vikenda imali povećan priliv izbeglica obezbedili smo i dodatne zalihe - navela je Krum-Hansen.
Osvrnuvši se na mere koje neke zemlje primenjuju na granicama u pokušaju da zaustave priliv izbeglica, ona kaže da je suvereno pravo svake države da odredi kako će sprovesti mere kontrole na svojim granicama, ali da, iz perspektive UNHCR-a, ograde nisu najbolji način da se rešava ovakva situacija.
- Time se neće rešiti problem. Ljudi koji stižu u Evropu nastaviće da traže međunarodnu zaštitu. UNHCR smatra da svi treba da radimo zajedno kako bismo odgovorili na njihove potrebe, a ne da zatvaramo granice i time otežavamo ljudima da dobiju pristup adekvatnoj zaštiti - ukazuje Krum-Hansen.
Prema njenim rečima, od početka juna izbeglice u Srbiji dobijaju vodu, hranu, srestva za ličnu higijenu i druge potrepštine koju obezbeđuje UNHCR, a koje distribuira Crveni krst Srbije i drugi partneri.
Kako je dodala, sve lekove i sanitetsku opremu, koji se distribuiraju preko Danskog saveta za izbeglice, takođe finansira UNHCR.
Krum-Hansen navodi da je UNHCR pomogao srpskim vlastima, uključujući Komesarijat za izbeglice i migracije, i nabavkom kompjutera, tehničke opreme, nameštaja i drugih potprepština da bi uspostavili i osnažili kapaciteti.
Prihvatnog centra u Preševu, a dodatna oprema je dodeljena i Ministarstvu unutrašnjih poslova.
- Ukupna vrednost već dodeljene pomoći UNHCR-a Vladi Srbije je sada dostigla milion evra, a trenutno radimo na obezbeđivanju još pet miliona evra - istakla je ona.
UNHCR radi i na obezbeđivanju dodatnih zaliha, koje počinju da stižu, a imajući u vidu da među izbeglicama ima sve više dece i drugih ugroženih osoba, a da se jesen bliži, sastav humanitarne pomoći je prilagođen, zaključila je Krum-Hansen.
Od sada pratite Telegraf i na Vajberu!
(Telegraf.rs/Tanjug)