OPŠTINA ILI SUD, NIJE SVEJEDNO: Evo gde ćete ISTI DOKUMENT platiti 2.000 dinara manje!

Beograđaninu su u jednoj opštini objasnili da postoji nekoliko veoma bitnih razlika

I nakon uvođenja javnog beležništva u naš pravni sistem, overavanje potpisa, rukopisa i prepisa ostalo je u nadležnosti sudova i opština, što bi moglo da se shvati i kao pogodnost za građane - kada bi cene tih usluga bile usaglašene.

SUD ILI OPŠTINA? Saznajte gde za najmanje para overiti dokument!

To, međutim, nipošto nije slučaj, što je na teži način saznao i Beograđanin E.Š.

Kada je za potrebe osnivanja privatnog preduzeća otišao u opštinu da overi potpise suvlasnika, ljubazna službenica mu je napomenula da takva overa, ukoliko se radi kod njih, važi samo 6 meseci, dok joj sudski pečat obezbeđuje doživotnu validnost.

- Pošto sam već bio tu, hteo sam da završim taj posao, ali onda su mi rekli da postoji još jedna razlika: u sudu je ovaravanje potpisa mnogo jeftinije. I dalje sam hteo da uštedim vreme, čak i ako neću par stotina dinara, kada sam obavešten da se zapravo radi o skoro dve hiljade dinara - priča E.Š.

U želji da saznamo šta overu u opštini čini poslom vrednim 3.800 dinara, dok udaranje pečata ( i to "dugovečnijeg") u sudu košta 1.970 dinara, kontaktirali smo Ministarstvo pravde u kom nam je objašnjeno da u opštinama visinu taksi propisuje lokalna samouprava, dok su one koje naplaćuje sud određene Zakonom o sudskim taksama.

Inače, prema članu 29. Zakona o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa osnovni sudovi i opštinske uprave zadržavaju nadležnost za njihovo overavanje do 1. marta 2017. godine, kada će ta delatnost preći u ruke notarima, osim u onim gradovima i opštinama za koje do tad ne budu imenovani javni beležnici.

Od sada pratite Telegraf i preko Vajbera!

(J.B.)