Francuski kolekcionari tuže Srbiju zbog umetničkih dela
Naslednici francuskog kolekcionara Ambroaza Volara tvrde da Narodni muzej ilegalno izlaže oko 400 umetničkih dela
Tri francuska naslednika kolekcije od preko 400 umetničkih dela, među kojima su i dela slikara 19. veka Renoara, Matisa i Dega, tvrde da Narodni muzej u Beogradu od 1949. godine do danas ilegalno drži ova dela. Oni su zbog toga tužili Srbiju.
Ukupno 429 umetnina deo je kolekcija koja je pripadala čuvenom francuskom kolekcionaru i trgovcu umetničkim delima, Ambroazu Volaru. On je poginuo u nesreći jula 1939. godine. Ubrzo je buknuo Drugi svetski rat, a deo njegove kolekcije prebačen je kod Jugoslovena Eriha Šmolovića na čuvanje. Međutim, Šlomović, koji je bio Jevrejin, ubrzo je uhapšen i ubijen u koncentracionom logoru 1943. godine.
Nakon završetka rata, jugoslovenska vlada je rekvirirala pomenuta umetnička dela i stavila ih u Narodni muzej. Advokati podnosioca tužbe tvrde da je Narodni muzej, koji je dozvolio izlaganje u inostranstvu nekih od ovih umetnina, itekako svestan njihove sporne prošlosti.
- Priča 'Kolekcije Volar/Šlomović' i zakonske odluke donete u Francuskoj stvorile su višedecenijsko komešanje na međunarodnoj sceni i nijedan kustos ili direktor muzeja koji drži ova dela ne može biti nesvestan te činjenice - napisao je advokat Fransoa Onora u tužbi podnetoj u sredu. Agencija Rojters imala je uvid u ovu tužbu.
Povodom drugih 190 slika čiji je vlasnik bio Volar, ali koje je Šlomović ostavio u Parizu, Volarovi naslednici vodili su sudske sporove koje su na kraju i dobili u žalbenom postupku 1996. godine.
U toj kolekciji se nalazi čitavo blago impresionista i drugih dela 19. veka, mrtva priroda Pola Gogena, litografije Pola Sezana i Meri Kasat, više od 50 pastela i crteža Edgara Dega, kao i određeni broj radova Pjer-Ogista Renoara.
U kolekciji se nalaze i dela drugih velikih slikara 19. veka i početka 20. veka - Pjera Bonara, Kamija Pisaroa i Morisa Utrila.
(M. S. / Tanjug)