AZIJSKA BERZA NA RUBU PROPASTI? Ulagači se povlače s tržišta, preti nam ekonomski krah!
- Tržišta su u silaznom trendu. Nema dobrih vesti, deonice su i dalje skupe, a nema svežeg novca - rekao je Ki Jifeng, analitičar u kompaniji "CEBM", prenosi Rojters
Ulagači su počeli da se užurbano povlače sa tržišta nakon što je indeks Kineske berze pao za više od osam procenata, uprkos naporima Pekinga da stabilizuju stanje na tržištu. Cene deonica su pale na najnižu vrednost u poslednje tri godine, pa će Azijska berza dobro upamtiti ovaj dan.
KINA PROPADA, PANIKA SE ŠIRI: Da li će ovaj haos uništiti i Srbiju?
Deonice su "potonule" za osam odsto, nakon što su se prošle nedelje strmoglavile više od 12 odsto.
- Tržišta su u silaznom trendu. Nema dobrih vesti, deonice su i dalje skupe, a nema svežeg novca jer kineska središnja banka nije smanjila stopu obvezne rezerve banaka - rekao je Ki Jifeng, analitičar u kompaniji "CEBM", prenosi Rojters.
Panika na tržištima je posledica usporavanja rasta kineske privrede, što je nedavno navelo tamošnje vlasti na devalvaciju juana u pokušaju da se poveća konkurentnost kineskih izvoznih proizvoda i tako podstakne rast ekonomije.
To je, međutim, izazvalo valutni rat tržišta u razvoju, koja na isti način pokušavaju da odbrane svoj ekonomski sistem. Južnoafrički rand skliznuo je na najnižu vrednost u posledjnih 14 godina, malezijski ringit u 17 godina, dok je turska lira najniža u istoriji.
Ulagači se plaše da će slabljenje Kine i valutni rat izazvati usporavanje rasta ukupne svetske ekonomije. Tržišta u razvoju, od kojih mnoga zavise od izvoza sirovina, posebno su na udaru jer je slabljenje Kine, najvećeg svetskog potrošača sirovina, izazvalo pad cena.
Tako je jutros cena bakra, koja predstavlja svojevrsni barometar potražnje u svetu, pala na 4.950 dolara po toni, što je najniža vrednost u poslednjih šest i po godina, dok je cena nafte na američkom tržištu, po prvi puta od svetske finansijske krize 2009. godine, zaronila ispod 40 dolara po barelu.
Ulagači se povlače s tržišta i zbog toga što su prošle nedelje cene deonica na Volstritu, koji se smatra za "sigurnu zonu", usled kineskih poremećaja zabeležile najveći nedeljni pad u gotovo četiri godine.
Zbog nesigurnosti na tržištima deonica, ulagači utočište za kapital traže u sigurnijim investicijama, kao što su državne obveznice i pojedine valute.
S druge strane, dolar je pod pritiskom jer ulagači veruju da će američka centralna banka Fed zbog kineskih problema odložiti povećanje ključnih kamatnih stopa do kraja ove ili početka iduće godine.
Na Tokijskoj berzi Nikei indeks je jutros bio u minusu više od 3 posto, skliznuvši po prvi puta nakon više od pet meseci ispod nivoa od 19.000 bodova.
Berzanski indeksi u Južnoj Koreji, Australiji, Singapuru i Hong Kongu potonuli su između 2,2 i 4,7 posto, pa je ukupan indeks azijsko-pacifičkih deonica, bez japanskih, u minusu više od 4 posto, što je najniža vrednost još od 2012. godine.
Od sada možete pratiti Telegraf i na Vajberu!
(Telegraf.rs / Izvor: Blic, Reuters)