Evo kako je proslavljen Dan rudara u Srbiji! (FOTO) (VIDEO)

RTB Bor je za Dan rudara organizovao spektakularan koncert, ali je i u okviru proslave dodelio nagrade bitnim državnicima Srbije

Na proslavi Dana rudara i Dana rudarsko-topioničarskog basena Bor, ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić je istakao da je Srbija je bila, danas je, a i u budućnosti će biti rudarska zemlja. Rudari ne treba da brinu za svoju egzistenciju, jer će se otvarati novi rudnici, biće zapošljavanja, a razvoj investicije učiniće da njihov materijalni položaj bude bolji.

- Za mene kao ministra možda je najvažnije da taj posao bude bezbedan, da se na odgovoran način ulazi u jame i pritom ne priziva sreća, već da norme i procedure obezbede da se svaki rudar vrati svojoj porodici bez ogrebotine. Prenoseći rudarima najsrdačnije čestitke u ime Vlade i njenog predsednika Aleksandravučića, kao i svih mojih kolega, pozdravljam rudare budućim pozdravom rudarstva u Srbiji: sigurno, bezbedno i dostojanstveno! - rekao je Aleksandar Antić.

"Uramljen" tradicionalnom budilicom u jutarnjim časovima, veoma posećenim  koncertom grupe "Crvena jabuka" i spektakularnim vatrometom, centralni deo proslave održan je u hotelu "Jezero" na Borskom jezeru. Uz ministra ANtića, prisustvovali su ministar za rad i zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin, njegova ekselencija Filip Pington, ambasador Kanade u Srbiji, Nikola Petrović, potpredsednik PKS, Dušan nenezić, predsednik Skupštine PKS, Nemanja Stevanović, predsednik UO RTB-a Bor.

Bili su tu i predstavnici firmi koje su gradile novu topionicu: Toni Korkan, sajt-menadžer "Ototeka", Adel Šidljak menadžer SNC Lavalina, Vladimir Milovanović generalni direktor Energoprojekta, kao i predstavnici društveno-političkog života Srbije, Timočke Krajine, sindikata i naravno ovogodišnji dobitnici nagrade "Inženjer Šistek".

Pozdravljajući zvanice u ime kompanije koja je, uz pomoć države, završila izgradnju nove topionice i fabrike sumporne kiseline i proizvodnju bakra povećala na 80.000 tona katoda godišnje, generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski je kazao da će se godina između dva rudarska praznika pamtiti upravo po tom velikom delu koje daje nadu da bakar sutra bude brend Srbije.

SNC Lavalin, Outotek i Energoprojekt su savladali težak zadatak i završili postrojenje na vreme.

- Ali, uveravam vas da topionica ne bi bila izgrađena da nije bilo podrške Vlade Srbije, da se nije uključio premijer i sa Vladom odlučio da dodeli 30 miliona evra kredita. Da tada i, šest puta pre toga premijer nije boravio u Boru postrojenja ne bi bila završena, Bor ne bi dobio čisto nebo, a RTB ne bi imao ekonomično topljenje bakra. Taj odnos Vlade i premijera prema RTB-u bio je odlučujući da UO RTB-a prvu nagradu "Indženjer Šistek" za 2015. dodeli uvaženom premijeru Aleksandru Vučiću - rekao je Spaskovski.

Podsećajući na Vučićeve reči od 23. decembra prošle godine da je ulaganjem 30 miliona evra u završetak nove topionice i fabrike sumporne kiseline napravljen ponos Srbije sa kojim ima budućnost i ona i Bor, Spaskovski je naglasio:

- RTB će biti brend države. Rezerve koje poseduju su rezerve Srbije. Ona je bogata bakrom koji će sutra, najverovatnije, podeliti sa stranim kompanijama koji ga ovde istražuju. Rudno ležište o kome su pre neki dan pisale novine je istinito ležište, bogato bakrom i zlatom kako je navedeno. Ali, u okolini Bora ima još "crvenog" i "žutog" metala koji treba istražiti i krenuti u ekspediciju. Time će se poboljšati standard radnih ljudi, povećati učešće u BDP-u Srbije što je i jedini put kojim se možemo odužiti Vladi i premijeru.

Uz "Šistekovu nagradu", premijeru Vučiću je poklonjena i anoda (teška 230 kilograma) izlivena od prvog bakra istpoljenog u novoj topionici, kao i povelja kojom će u analima RTB-a biti upisan kao ličnost koja je dala veliki doprinos razvoju Basena.

"Šistekovu nagradu" diplomiranom inženjeru metalurgije Zoranu Aleksovu, upravniku Fabrike sumporne kiseline, uručio je ambasador Kanade u Srbiji Filip Pinigton. Zahvaljujući se na pozivu da prisustvuje događaju veoma važnom za život rudara i Srbiju, on je rekao:

- Kanadska Vlada je veoma zadovoljan što je imala priliku da u Bor "dovede" jedno moderno postrojenje koje će garantovati budući uspeh ove kompanije. Posebno mi je zadovoljstvo što sam uručio nagradu gospodinu Aleksovu zaduženom za postrojenje fabrike sumporne kiseline, a čiju je izgradnju vodio SNC Lavalin. Rudarstvo je važan ekonomski sektor za Kanadu, a jasno je da je budućnost tog sektora u Srbiju veoma izvesna. Mi se unapred radujemo saradnji sa Srbijom i podršci koju ćemo pružiti rudarstvu u narednom periodu.

Ivanka Stančić, diplomirani inženjer tehnologije u Rudniku bakra Majdanpek, primila je "Šistekovu nagradu" iz ruku ministra Aleksandra Vulina.

- Kao ministar za rad danas posebno želim da kažem koliko poštujem i koliko mi je stalo do svakog vrednog čoveka koji radi posao možda i najteži u Srbiji. Mi to cenimo, razumemo i znamo da za rudare nema ni godišnjeg doba, ni dana kada se nešto ne radi, dana kada zemlja ne čeka. Kažuj da od svega čovek može da uzme nešto što nije zaslužio, lai rudari ne mogu. Od zemlje se mora oteti, od nje morate radom da uzmete ono što čuva. U ime Srbije, želim da vam se zahvalim na upornosti, na vernosti, na tvrdoglavoj istrajnosti da nas obogaćujete svojim radom čak i kada Srbije potcenjuje, a ume da potceni, razvoj rudarstva i ume da pomisli da je to grana o kojoj više ne treba da razmišljamo. Kao što vidite po potezima našeg predsednika Vlade, p opotezima čitave Vlade, mi na rudare ui na rudarenje i te kako računamo, zaista shvatamo da to jeste velika razvojna šansa naše zemlje - poručio je ministar.

Ministar rudarstva i energije Aleksandra Antić uručio je "Šistekovu nagradu" Trajči Tončiću, rukovodiocu sektora za geologiju Rudnika bakra Bor. Antić se najpre zahvalio na prilici da čestita praznik onima koji rade najteži posao, a potom im poželeo da se svakog dana, živi i zdravi, vraćaju porodicama koje hrane, poželeo da njihov pozdrav "srećno" jednog dana i uSrbiji preraste u sigurno, bezbedno i dostojanstveno bavljenje ovim poslom.

- Prenosim vam uverenje Vlade Srbije da je sve što radimo u oblasti rudarstva usmereno na to da ono bude moderna industrijska grana koja će stvarati veliku šansu za privredni razvoj Srbije i desetinama hiljada rudara biti sigurna kora hleba, mogućnost da dostojanstveno prehrane svoje porodice. Vlada Srbije ima veliku veru u rudarski biznis. Svesni smo da Srbija leži na značajnim ležištima koja treba da joj omoguće da se daleko brže i bolje razvija i danas mso izuzetno zadovoljni rezultatima koje postižemo - rekao je Antića pa nastavio:

- Nova topionica je važan preduslov za dalji razvoj rudarstva u borskom basenu i država će potpuno podržati razvoj tog posla u ovom delu Srbije. Ono što je pred nama, bez ikakve dileme, jeste pronalaženje strateškog partnerstva kako bismo razvijali nove rudnike, kako bismo prešli na "Cerovo primarno". Veoma smo angažovani i verujem da ćemo za relativno kratko vreme imati određene predloge, rešenja i za povećanje proizvodnje u Rudniku bakra Majdanpek.

Podsećajući na pre godinu dana usvojen Zakon o radu, ministar Vulin je kazao i ovo:

- Želim da se zahvalim predstavnicima sindikata koji su baš odavde podržali Zakon o radu, zato što smo bili hrabri, dalekovidi i zato što su bili u pravu. U vreme kada su svi govorili da će doći do masovnih otpuštanja, rudarski sindikati su nas podržali i rekli da veruju svojoj državi. Nije bilo masovnih otpuštanja, sačuvali smo i povećali  broj radnih mesta, sačuvali sindikate kada su govorili da će ih Zakon o radu ukinuti, sačuvali smo mogućnost da imamo dobro, fleksibilno tržište rada, da dovedemo nove investitore, da pokažemo da Srbija ume da radi, da ume da donese, ali i da koristi dobar zakon. Zato se zahvaljujem na tom poverenju svima vama koji svaki dan svojim rukama stvarate bolju budućnost naše zemlje.

Aleksandar Antić je rekao da sa nestrpljenjem i radošću prate aktivnosti "Friporta", jedne od najvećih svetskih kompanija preko svoje kompanije u Srbiji istražuje  "Čukaru peki" i raduju se dobrim rezultatima.

- Ne bih da ulazim u igru brojki o fenomenalnim rezultatima kojima s u ponekad skloni naši mediji, ali hoću a kažem da su rezultati "Friporta" jako dobri, da je reč, po svemu sudeći, o nalazištu koje bi moglo da bude svetske klase. Pažljivo pratimo nastavak istraživanja s nadom, željom pa i pritiskom od strane Vlade, da "Friport" što pre uđe u fazu otvaranja i eksploatacije.

Od ministra Antića se na proslavi Dana rudara čulo i to da se na predlo gvlade priprema, a on veruje da će za nekoliko meseci i Skupština Srbije usvojiti novi Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanja.

- Reč je o modernom, svetskom zakonu koji će biti podsticaj da proširimo sadašnje kapacitete, da rudarski posao učinimo bezbednijim, ali i da privučemo nove investicije. Mi im se radujemo bilo da dolaze iz države bilo da dolaze iz privatnog sektora. Moram da kažem da je pored dobrih bilo i nekoliko jako loših privatizacija po rudnicima Srbije. Zato pokušavamo da taj prostor stabilizujemo, ali i da privučemo nove ivnestitore i da svi zajedno, kao Srbija, budemo ponosni što od pet najvećih svetskih kompanija tri trenutno istražuju u našoj zemlji (uz Friport, tu su i "Glenkor" i "Rio Tinto", koji radi kod Loznice, takođe, na tržištu svetske klase kad su u pitanju litijum i borati).

Pogledajte video:

(D. V.)