SRBI SE KUPAJU U MOKRAĆI U BAZENIMA: Evo koje bolesti zbog toga mogu da dobiju!
Ovog leta više nego ikada bazeni i Ada su krcati kupačima... Ima, međutim, nešto što ne znate, a trebalo bi pre odlaska na svako kupanje
Infektolozi i specijalisti higijene alarmirali su srpsku javnost izjavom koja je u medijima odjeknula kao bomba - da na Adi Ciganliji kupači tokom vikenda pomokre 200.000 litara mokraće.
Budući da se tokom vrelih letnjih dana na Adi kupalo 500.000 Beograđana, i da su infektolozi najavili još veći izvor zaraze na bazenima, istraživali smo koje infekcije se mogu zaraditi na bezazlenom brčkanju na bazenima.
Prema rečima infektologa, mnogo je veća mogućnost zaraze na bazenima, jer tu voda ne otiče, i dovoljno je da se 5 odsto kupača u toku dana izmokri u bazen, da bi voda već bila prljava.
Nešto manju opasnost predstavljaju Ada, Lido, i druga jezera, jer su protočna, te se voda ne zadržava kao što je to slučaj sa bazenima i stajaćim vodama.
Da bismo proverili koliki je izvor zaraze na bazenima, pozvali smo doktore, i pitali koje bolesti nam prete.
- Opasnost na bazenima je mnogo veća, kao što većina građana zna. Ali ono što ne znaju jeste da zaraze na bazenima idu od povišene temperature do atletskog stopala, konjuktivitisa i virusnih bradavica - kaže doktorka Mirjana Mitrašinović i dodaje da bi građani trebalo da imaju u vidu prevenciju prilikom odlaska na neki od gradskih bazena.
Doktorka Mirjana Mitrašinović nam je ukazala na najčešće infekcije koje se javljaju kupanjem u bazenu:
- konjuktivitis (infekciju oka najbolje je sprečiti umivanjem posle kupanja, i ne naslanjanjem na vlažan peškir)
- dijareja
- virusne bradavice (Ako po pločicama bazena hodate bosi, na tabanima će vam se sigurno stvoriti ranice, idealna mesta za prodor virusa, te je neophodno potražiti pomoć dermatologa)
- vaginalne infekcije (infekcije kandida, hlamidija, virusni herpes, humani papiloma virus, iako se ovo prenosi seksulanim putem, može i preko vlažnog peškira)
- infekcija kože (Gljivične infekcije kože najčešće zahvataju pazuh i prepone, a prepoznaju se po crvenilu, svrabu i ispucaloj koži)
- upala ušiju (javlja se najčešće kod dece, a izazivaju je bakterije iz bazena)
Kao prevenciju doktorka je navela - tuširanje posle kupanja, menjanje mokrih kupaćih kostima, ne gutanje vode iz bazena.
I kao prevenciju broj jedan, ne radite sami ono što može da naškodi vašem zdravlju i uslovi pojavu svih gore pomenutih zdravstvenih problema - nikada ne mokrite u bazen, koliko god vam se činilo da je to bezazleno!
Imajte na umu, da to pored vas uradi još 50 ljudi!
(Telegraf.rs)