Hrvatska definitivno izašla iz arbitraže u sporu sa Slovenijom
- Dogodila se takva greška u postupku nakon koje se on ne može nastaviti. Šta da radimo, moramo van - rekao je premijer Hrvatske Zoran Milanović
Hrvatski sabor danas je jednoglasno podržao vladu da pokrene postupak za prestanak Sporazuma o arbitraži sa Slovenijom u graničnom sporu u Piranskom zalivu jer je, kako je zaključeno, Ljubljana bitno povredila njegove odredbe.
DAN D: Zastupnici danas odlučuju o izlasku Hrvatske iz arbitraže
Poslanički klubovi su se saglasili u oceni da je arbitražni postupak diskreditovan i kontaminiran, te da je narušeno poverenje u rad Arbitražnog suda, ali da ekscesi poput tog ne mogu menjati prijateljstvo hrvatskog i slovenačkog naroda.
Hrvati izgubili dve trećine spornog zaliva pa napustili razgovore sa Slovencima!
- Postupak je kontaminiran i nema potrebe ulaziti u bilo kakav meritum, u bilo kakve detalje. Ono što se dogodilo i što je na kraju i priznato da se dogodilo je neodrživo i Hrvatska izlazi iz ugovora. Ali po relativno preciznim pravilima međunarodnog prava koje ćemo poštovati - rekao je u uvodnom obraćanju premijer Zoran Milanović.
U vladinom obrazloženju na osnovu kojeg je tražena podrža parlamenta stoji da je Slovenija "teško povredila" odredbe međunarodnog ugovora i pravilo učestvovanja u arbitraži, te da Hrvatski smatra da Arbitražni sud ne može da ispuni svoje zadatke.
Ističe se da javno objavljeni razgovori člana Arbitražnog suda kojeg je imenovala Slovenija i zastupnice Slovenije, za koje je potvrđeno da su verodostojni otkrivaju da su osnovna načela postupka, načela poštenja, zakonitosti, nezavisnosti i verodostojanosti, sistemski i teško prekršena, i to na štetu Hrvatske.
- Dogodila se takva greška u postupku nakon koje se postupak ne može nastaviti. Šta da radimo, moramo van - rekao je Milanović u uvodnom obraćanju.
Odluka Sabora došla je nakon što je u Arbitražnom sudu otkriveno da su slovenački sudija Jernej Sekolec i zvaničnica slovenačkog ministarstva spoljnih poslova Simona Drenik dogovarali iznošenje argumenata u lobiranju kod drugih sudija da Slovenija dobije dve trećine Pianskog zaliva.
Prva potpredsednica vlade i ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić je rekla da nije problem samo u ponašanju slovenačkog sudije i slovenačke zastupnice, nego u materijalu na osnovu kojeg bi arbitraža trebalo da donese odluku.
- U predmet je ubačen materijal koji onde ne sme da bude, a sada se više ne može znati šta je u predmet ušlo legalno, a šta naknadno - zaključila je Pusićeva.
(Telegraf.rs / Tanjug)