IZA DOBRODOŠLICE STOJI RAZOČARENJE: Obama stigao u Keniju, Afrika nije zadovoljna onim što je do sada učinio!
- Vlada mišljenje da on do sada nije ispunio očekivanja - kaže Vitni Šnajdman koji je radio u nevladinim organizacijama i korporacijama u Africi i bio kopredsedavajući expertske grupe za Afriku tokom Obamine predsedničke kampanje 2008. godine
Američki predsednik Barak Obama započeo je afričku turneju posetom Keniji, a američki portal Politiko piše da iza tople dobrodošlice na koju će sigurno naići, u Africi tinja i razočarenje što je prvi predsednik afričkog porekla u istoriji SAD izgleda učinio manje za taj kontinent nego njegovi prethodnici.
ZABRINJAVAJUĆE: U Americi više nije obavezno obeležavanje GMO proizvoda!
Mnogi Afrikanci i neki Amerikanci smatraju da je ono što je Obama uradio za Afriku u poslednjih šest i po godina u najmanju ruku skromno i manje od onoga što je uradio njegov prethodnik Džordž Buš.
- Vlada mišljenje da on do sada nije ispunio očekivanja - kaže Vitni Šnajdman koji je radio u nevladinim organizacijama i korporacijama u Africi i bio kopredsedavajući expertske grupe za Afriku tokom Obamine predsedničke kampanje 2008. godine.
On smatra da to nije baš tačno ali priznaje da se ljudi u Africi generalno pitaju gde su SAD.
- Mi vidimo Kinu, mi vidimo Indiju. Postoji želja da vidimo više SAD u Africi - naveo je on.
Zbog ekonomskih i bezbednosnih interesa, drugi regioni u svetu su tokom Obaminog mandata imali prednost.
- Njegove spoljnopolitičke inicijative su bile usredsređene na Aziju, Bliski Istok i u poslednje vreme na Evropu. Prepustio je spašavanje Malija Francuzima, i bio fokusiran na Ukrajinu i Iran čak i u trenutku kada je Južni Sudan, zemlja rođena dok je on bio na vlasti i uz podršku njegove administracije sve više raspadao, a Burundi zapadao u haos koji niko nije u stanju da objasni - piše Politiko.
Obama bi izgubio u poređenju sa Bušom čak i da nije bilo povećanih očekivanja zbog njegovog porekla, ocenjuje taj portal, navodeći da su investicije Bušove administracije u borbi protiv side i malarije u Africi dovele do velike promene i spasle milione života.
Dosije Baraka Obame u Africi je mešavina javno-privatnih partnerstva i razgovora koji su prošle godine kulminirali samitom afričkih lidera u Vašingtonu. On je takođe imao rekordan broj od četiri posete ovom kontinentu, a njegovi saradnici ukazuju i na doprinos u borbi protiv ebole i stalna ulaganja koja su sprečila da izbije pandemija.
Iako nije učinio ništa posebno ili jedinstveno kad je reč o humanitarnoj pomoći kontinentu, i nema prepoznatljiv program za kontinent, Obama, prema rečima njegovih saradnika, može da se pohvali nizom manjih postignuća, koji u zbiru čine više od onoga što je uradio Buš.
Suzan Rajs, koja je bila podsekretar za afrička pitanja u Stejt dipartmentu tokom administracije Bila Klintona i koja je sada Obamina savetnica za nacionalnu bezbednost, kaže da će "Obamini rezultati u Africi ne samo biti na istom nivou već i nadmašiti rezultate njegovih predhodnika."
Ipak među afričkim liderima i običnim građanima oseća se razočaranje, navodi Politiko.
- Afrikanci su generalno potpuno nerealni kada je reč o tome šta znači imati predsednika SAD afričkog porekla - kaže Džon Kempbel, bivši američki ambasador u Nigeriji koji je sada saradnik u Savetu za spoljne odnose.
Neki od Obaminh saradnika i pristalica priznaju i da je kao prvi predsednik afričkog porekla morao da pazi da ne izgleda kao da se previše bavi Afrikom.
U međuvremenu, u Najrobiju su na snazi snažne mere bezednosti kako bi američki predsednik bio dobro zaštićen tokom posete Keniji koja je često meta esktremista Al-Šababa iz susedne Somalije, prenosi AP.
Obama, čiji je otac bio iz Kenije, imaće tokom posete priliku i da se susretne sa rodbinom, rekao je američki ambasdor u Keniji Robert Godec.
(Telegraf.rs / Tanjug)