EVO SA KOLIKO GODINA SRPKINJE PRVI PUT RAĐAJU: Njihove majke su bile 5 GODINA MLAĐE kad su ih rodile!
Prosek starosti prvorotki povećava se iz godine u godinu, jer žene prvo žele da se materijalno obezbede, pa tek onda da se ostvare kao majke što se kosi sa reproduktivnim zdravljem
Naše majke nas su rađale u ranim dvadesetim, a bake i mnogo pre toga!
Srpkinje svoje prvo dete u današnje vreme rađaju sa 27,7 godina, a prema statistikama, u Evopi su "zlatna sredina".
Ispred njih su Bugarke i Rumunke koje svoju prvorođenčad u proseku dobijaju sa 25,7 godina, ali iza su Italijanke i Španjolke, koje se prvi put porode tek sa trideset i kusur godina.
Svaka treća majka radije bi bila domaćica
Dakle, stanje kod nas nije toliko loše kao u većem delu Evrope, ali se iz godine u godinu beleži negativan trend sve kasnijeg prvog rađanja.
NE ODLAŽITE MAJČINSTVO: Rizici kasne trudnoće su ogromni
Razlozi za ovo su globalni, kažu sociolozi, ali i ginekolozi. Naime, mlade žene više se ne vode biloškim i fizičkim uslovima, već su na prvom mestu ekonomski. Većina njih završava fakultet, pa traži dobar posao, pa tek onda razmišlja o majčinstvu.
Dakle, nastoje da se materijalno obezbede, pa tek onda zasnuju porodicu.
MOĆ DOJENJA: Zašto je majčino mleko najbolje za bebu?
Možda ovi razlozi mogu zvučati razmaženo i sebično, ali u srpskim uslovima treba porazmisliti o realnim mogućnostima vrlo mladih ljudi da zasnuju porodicu. Vreme rađanja prvog deteta usko je vezana sa vremenom dobijanja prve plate kojom se može izdržavati porodica.
Prvorotke koje čekaju "kasne vozove" rizikuju svoje i zdravlje bebe, kao i brojne komplikacije u trudnoći i prilikom porođaja.
Žena oko svoje 25. godine dostiže vrhunac reproduktivnog zdravlja, nakon toga dolazi do neprekidnog laganog (ili manje laganog, što zavisi od njenih navika i uslova života).
Druga krajnost su bile naše bake i prabake koje su rađale u 14-15. godini, što je takođe rizično za zdravlje kako majke, tako i deteta.
(Telegraf.rs / Izvor: Naše novine)