KO JE OVDE LUD? Mora da plati kaznu za prekršaj u Italiji, a tvrdi da tamo nije ni bio! (FOTO)
- Šta da me Ministarstvo pravde Italije tereti da sam autom nekoga ubio, a ovde mi u sudu kažu "naše je samo da vam uručimo rešenje"? - pita se Dejan Kandić
Dejanu Kandiću iz Kragujevca pre nekoliko dana uručeno je rešenje da plati saobraćajnu kaznu od 109 evra, za prekršaj koji je navodno počinio u Italiji decembra 2013. godine, ali Kandić tvrdi da u to vreme nije ni bio u Italiji!
ČIK PROBAJTE DA NE POŠTUJETE PROPISE: Zbog ovih kazni možete da bankrotirate!
On se obratio kragujevačkom Prekršajnom sudu, stručnjaku za međunarodnu pravnu pomoć, koji mu je rekao da se uručenjem zapisnika posao ovog stručnjaka završava. Pitajući se u čemu je onda pomoć i zašto ga je država ostavila samog u ovakvoj situaciji, Kandić kaže da kaznu neće platiti.
Dejan Kandić kaže da je dokument dobio poštom. Zapisnik je na engleskom i italijanskom jeziku. Uz njega je stiglo i kratko obaveštenje na srpskom, da mu se, kao vlasniku vozila Hjundai elantra metalik plave boje, uz tačno navedenu registraciju, uručuje rešenje koje je Ministarstvo pravde Italije uručilo Ministarstvu pravde Srbije.
Kandić se sa rešenjem u rukama uputio u kragujevački Prekršajni sud.
- Najpre mi je neverovatno da mi moja država šalje zapisnik o prekršaju na engleskom i italijanskom. U sudu su me uputili kod stručnjaka za međunarodnu pravnu pomoć. On me pitao da li sam potpisao zapisnik i primio ga, rekoh da jesam, a stručnjak odvrati - tu se onda naš posao i završava, naše je samo da vam uručimo. Moram priznati da sam se žestoko naljutio, šta meni taj stručnjak pomaže, ako je njegovo samo da mu nešto uruči, pa uručio mi je poštar. U tom slučaju ja kao građanin Srbije zalud od poreza plaćam tog stručnjaka, ogorčen je Kandić.
On tvrdi da nije problem samo kazna za prekršaj u Italiji nego i to što u decembru 2013. i nije bio u toj državi. Kao dokaz za svoju tvrdnju pokazuje pasoš.
- Neću da platim kaznu jer tada nisam bio u Italiji. Ova situacija me je naterala da se zapitam - šta da Ministarstvo pravde Italije mene tereti da sam autom nekoga ubio, a ovde mi u sudu kažu - naše je samo da vam uručimo rešenje. Ko će mene kao građanina ove države da zaštiti. Ovo me je mnogo uplašilo jer do sada nisam znao koliko smo mi prepušteni sami sebi. U prekršajnom sudu su me uputili da najpre nađem prevodioca da bih uopšte znao za šta me terete i šta mi je činiti, a onda da nađem advokata. Mogu da biram, ili da dokazujem da nisam kriv i to pred italijanskim sudom ili da platim, vidno je revoltiran Kandić.
Suzana Rajović, predsednik Prekršajnog suda u Kragujevcu kaže da je ovde u pitanju nesporazum.
- Međunarodna pravna pomoć zapravo je pomoć jedne države drugoj, da goni počinioce prekršaja, nije u pitanju pomoć građanima u ovakvim slučajevima. Prekršajni sud radi prema pravilima koje zakon predviđa, a to je da mi imamo obavezu samo da uručimo zapisnik, ne ulazeću u njegovu sadržinu. Da budem još jasnija - zakon predviđa da smo mi samo uručioci, objašnjava sudija Rajović.
Ona kaže da se, kao što i građani znaju, sud finansira novcem poreskih obveznika i zbog toga ne može sud da plaća prevodioce za stranke ili advokate koji će ih braniti.
- Ukoliko stranka tvrdi da nije bila u Italiji ili nije počinila prekršaj, to mora da dokaže na sudu u Italiji. Sudovi u Srbiji nemaju obavezu da proveravaju da li se prekršaj u Italiji desio ili ne, objašnjava sudija.
U zapisniku o prekršaju navedeno je da je on počinjen automobilom koji je u vlasništvu Dejana Kandića, ali nije navedeno ko je i da li je, u Italiji vozio automobil.
Ono što je Dejana Kandića iziritiralo više nego kazna je to što država čiji je građanin i koju izdržava ništa nije htela da učini za njega, što zakon i ne predviđa bilo kakvu pomoć u ovim situacijama.
(Marija Raca)