DRAMA: Danima u komi sa mrtvom bebom u stomaku
Trudnici N. A. najpre krenuo pesak iz bubrega, a zatim dobila moždani udar. Srce ploda prestalo da kuca. Najverovatnije je došlo do greške lekara
Lekari kragujevačkog kliničkog centra već sedam dana bore se za život trudnice N. A. iz Jagodine koja je doživela moždani udar, posle čega je plod preminuo, a ona ostala u komi. Lekari kliničkih centara iz Jagodine i Kragujevca prebacuju odgovornost jedni na druge.
N. A. je, kako je za dnevni list "Press" ispričala njena bliska rođaka, u petak 6. aprila otišla u jagodinsku bolnicu zbog nesnosne glavobolje, od koje joj je bilo muka, a boleo ju je i stomak.
- Vratila se kući i rekla nam da su joj lekari objasnili da joj je krenuo pesak iz bubrega. Bilo joj je vrlo loše. Imala je visok krvni pritisak. Takođe, bila je sva ubledela, pa smo pozvali telefonom ginekologa i pitali ga šta da radimo. Rekao nam je da je odmah vratimo u bolnicu, što smo i uradili. Već oko 23 časa odvezli su je u Kragujevac. Od tada je u komi. Saznali smo da u sanitetu, navodno, nije bilo kiseonika - rekla je rođaka trudnice.
U međuvremenu, srce ploda u stomaku nesrećne devojke prestalo je da kuca, a lekari odeljenjea naurohirugije Urgentnog centra KC "Kragujevac" u velikoj su dilemi kako da reaguju. Operacija bi mogla da ima fatalan ishod za N. A, a sa druge strane, i ostavljanje mrtvog ploda moglo bi da dovede do sepse i fatalnih posledica.
Lekari se svađaju ko je kriv
Paralelno sa borbom za život mlade žene odigrava se još jedna borba, u kojoj treba da se utvrdi da li je i ko od lekara pogrešio. Porodica nesrećne devojke tvrdi da su njoj u jagodinskoj bolnici, kada se prvi put požalila na nesnosnu glavobolju, mučninu i bolove u stomaku, rekli da joj je krenuo pesak iz bubrega i vratili je kući.
U kragujevačkom KC-u lekari nisu hteli da komentarišu detalje ovog slučaja, objašnjavajući da to nije etički ispravno zbog pacijenta i porodice.
Sa druge strane, direktor jagodinske bolnice dr Darko Miletić tvrdi da devojka prošlog petka nije dva puta dolazila u tu ustanovu, već samo jednom, oko 17 časova. Tada su joj, kaže on, konstatovani bubrežni bolovi zbog izbacivanja peska.
- Ostavili smo je na odeljenju. Oko 23 sata imala je epileptični napad. Dali smo joj terapiju, posle koje je ona, što je neobično u tim slučajevima, ubrzo bila budna i svesna. Malo potom, međutim, počela je da povraća, pa je klinička slika moždanog udara bila jasna. Pošto mi u Jagodini nismo dijagnostički pokriveni, u pratnji ginekologa i anesteziologa sanitetom smo je poslali u KC "Kragujevac", u koji je stigla dva sata posle prvih simptoma - objašnjava za "Press" dr Miletić.
On tvrdi da nije istina da u sanitetu nije bilo kiseonika i odbacuje mogućnost lekarske greške jagodinskih lekara.
- Već sutradan, od porodice sam dobio informacije da su im lekari iz Kragujevca rekli da ona nije imala dovoljno krvi u mozgu i da u sanitetu nije bilo kiseonika. Za vreme puta u Kragujevac konstantno je praćena količina kiseonika u krvi i naravno da ga je bilo u sanitetu. Greška ne postoji. Ne znam zbog čega su kragujevački lekari to rekli porodici, ali sam se obratio MUP-u i tražio da se utvrdi ko je plasirao te informacije - kaže dr Miletić.
Dok se lekari bore za život mlade žene, ali i prebacuju odgovornost jedni na druge, porodica N. A. je neutešna, jer ona još uvek leži u komi.
(M. S. / Press)