PENZIJE NIŽE ZA 40 ODSTO: Evo šta će se desiti Grcima ukoliko ispadnu iz evrozone

U medijima se već duže vreme spekuliše da bi Grci mogli da se odluče na ispadanje iz evrozone umesto na prihvatanje rigoroznih uslova kreditora. Veliki broj naučnika je iznelo svoje mišljenje o tome šta će se desiti ukoliko Grčka uvede drahmu kao nacionalnu valutu

Ukoliko Grci izgube evro doćiće do pada kupovne moći, a depresijacija koja bi tad nastupila bi sa sobom mogla da donese i inflaciju, što će najviše osetiti oni najsiromašniji.

SAD JE ZVANIČNO: Grčka neće vratiti dug MMF-u!

U medijima se već duže vreme spekuliše da bi Grci mogli da se odluče na ispadanje iz evrozone umesto na prihvatanje rigoroznih uslova kreditora. Veliki broj naučnika je iznelo svoje mišljenje o tome šta će se desiti ukoliko Grčka uvede drahmu kao nacionalnu valutu.

Većina zapadnih stručnjaka u tom scenariju, za početak, predviđa brzo i dramatično slabljenje nove grčke valute. Neli Džons iz Mizuho Banke je procenio da bi "incijalno došlo do masivne rasporadaje, otprilike u rasponu od 30 do 40 odsto depresijacije prema dolaru". Valentin Marinov, šef stručnjaka za međuvalutne odnose u velikoj Credit Agricole banci, procenjuje da bi "depresijacija uključivala magnitudu od 40 odsto prema dolaru" u roku od 12 meseci, dok je Kris Tarner iz londonskog ING došao do još pesimističnije prognoze.

Ove prognoze su se odnosile i na penzije, čiji bi "pad" bio ogroman. Trenutno je prosečna penzija u Grčkoj oko 800 evra, a ubuduće bi u drahmama iznosila oko 480 evra. Doćiće do pada realne vrednosti grčkih socijalnih naknada, a međunarodni stručnjaci predviđaju, u slučaju napuštanja evrozone, i probleme s uvozom određenih vrsta roba, posebno energenata. Može se očekivati da Grčka ima problema sa uvozom nafte i naftnih derivata, da su moguće restrikcije.

CIPRAS UCENIO GRKE: Ako pristanete na mere štednje, dajem ostavku!

Vrlo je verovatno da će depresijacija doneti sa sobom i inflaciju, to jest, brz rast cena, što će biti dodatni udar na onih 3 miliona grčkih građana koji prema Ciprasovim tvrdnjama žive na rubu siromaštva. 

Izlazak iz evrozone mogao bi mnogo da znači za grčki turizam koji godišnje donosi oko 17 milijardi evra ili 9 odsto BDP direktno kroz potrošnju 45 milijardi evra koju turisti troše na robe i usluge.

Situacija bi se nakon nekog vremena stabilizovala, pa bi građani mogli da podižu sa bankomata više od 60 evra, ali je teško očekivati da će bogati turisti trošiti na skupu i luksuznu robu u Grčkoj okruženi prosjacima. Ne treba zaboraviti ni na loše diplomatske odnose koje bi nastupili nakon istupanja iz evrozone.

(Telegraf.rs / Izvor: jutarnji.hr)