NIŠTA OD DOGOVORA GRČKE I EU: Sledeći sastanak zakazan za sredu!
- Premijer Grčke Aleksis Cipras i institucije radiće sada zajedno, kako bi evrogrupa mogla da u sredu uveče postigne rezultate, koji će biti predstavljeni u četvrtak - rekao je Tusk posle hitnog sastanka ministara evrozone u Briselu
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk izjavio je sinoć da će se ministri finansija evrozone ponovo sastati u sredu, kako bi postigli konačan dogovor o izlasku Grčke iz krize, uoči samita lidera EU u četvrtak.
DANAS SE ODREĐUJE SUDBINA GRČKE: Dobiće 18 milijardi evra, ali pod jednim uslovom!
- Premijer Grčke Aleksis Cipras i institucije radiće sada zajedno, kako bi evrogrupa mogla da u sredu uveče postigne rezultate, koji će biti predstavljeni u četvrtak - rekao je Tusk posle hitnog sastanka ministara evrozone u Briselu.
Predsednik Francuske Fransoa Oland rekao je da EU i kreditori napreduju u razgovorima sa Grčkom oko dogovora za izlazak te zemlje iz krize, što bi moglo biti urađeno u sredu, pred sastanak lidera EU.
- Idemo ka sporazumu - rekao je sinoć novinarima Oland nakon sastanka.
- Još ima posla da se uradi... mora biti učinjen svaki napor pred sastanak ministara evrozone u sredu, rešenje je na vidiku - rekao je Oland, a preneo AFP.
Nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je u ponedeljak da su svi lideri EU govorili u pravcu pronalaženja rešenja za dogovor između Grčke i njenih kreditora, prenela je grčka agencija ANA.
Merkelova je rekla novinarima da još treba uraditi dosta teškog posla i da Grčka mora da ostane u evrozoni.
Ona je istakla da Grčka neće morati da otplaćuje velike delove duga u mnogim narednim godinama.
Grčka vlada je predala spisak mera koje bi preduzela, a koje, kako je ocenjeno na sinoćnjem sastanku, predstavljaju dobru osnovu za postizanje dogovora.
U pismu šefu Evropske komisije Žan-Klodu Junkeru u koji je AFP imao uvid, premijer Grčke Aleksis Cipras je naveo da Grčka planira primarni budžetski suficit, u koji se ne računaju izdvajanja za otplatu dugova, od jedan odsto BDP-a za ovu godinu i dva odsto za 2016. godinu.
Kreditori su dosad tražili primarni suficit od 1,5 odsto za ovu i 2,5 odsto za sledeću godinu. Grčka vlada takođe predlaže smanjenje poreza na male prihode i njihovo povećenja za velike prihode.
Porezi na dobit od 2016. godine povećali bi se sa 26 na 29 odsto, a uveo bi se i posebni porez na preduzeća koja ostvaraju dobit veću od 500.000 evra. Predviđa se i povećanje poreza na luksuz, velike automobile, bazene, vazduhoplove i brodove duže od 10 metara.
Direktorka MMF-a Kristin Lagard je na posebnoj konferenciji za novinare u Briselu rekla da još treba dosta toga uraditi u narednih 48 sati.
Ona je dodala da su novi predlozi Grčke detaljniji, ali da nisu u potpunosti u skladu sa onim o čemu se razgovaralo.
Isti stav deli i predsednik evrogrupe Jeren Dijselbom, koji smatra da je ostalo još dosta toga da se uradi.
(Telegraf.rs / Tanjug)