PRVI PUTINOV ČOVEK: U Srebrenici se dogodio genocid!
- To ne znači da se stav Rusije o nekim pitanjima promenio. Ako pažljivo pogledate zvaničan izveštaj, videćete da se ne radi samo o ovoj užasnoj tragediji Srebrenice nego i drugim zločinima tokom rata. Naravno, u ovoj godini je 20 godina od tragedije i svi to razumeju - rekao je ambasador Rusije u BIH Pjotr Ivancov
Pjotr Ivancov, ambasador Rusije u BiH, dao je intervjuu za "Dnevni avaz" u kojem je govorio o poslednjoj sednici Veća za implementaciju mira (PIC), na kojoj su prvi put svi zaključci usvojeni jednoglasno, potom o zločinu u Srebrenici, integraciji BiH u NATO, ali i o odnosu prema usvajanju rezolucije o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama (UN).
LOVAC NA NACISTE: U Srebrenici nije bilo genocida, ali ne treba zaboraviti žrtve
Poslednju sednicu PIC-a obiležilo je to što su svi zaključci usvojeni jednoglasno, što do sada nije bio slučaj. Šta se promenilo?
- To ne znači da se stav Rusije o nekim pitanjima promenio. PIC je napravljen na osnovu Dejtonskog sporazuma, koji je potpisala i Ruska Federacija. Kao zajednički instrument država koje garantuju Dejton imajući za cilj njegovo ispunjavanje. Uvek smo polazili od toga i nastavićemo tako. To ne znači da su stavovi članica PIC-a uvek jednaki. Mi imamo svoj nacionalni stav i nekad je on različit.
Ipak, usvajanjem zvaničnog izveštaja složili ste se da se dogodio genocid u Srebrenici, čime ste se udaljili od aktuelne politike čelnika RS, pa i od svojih ranijih stavova.
- Ako pažljivo pogledate zvanično saopštenje, videćete da se ne radi samo o ovoj užasnoj tragediji Srebrenice nego i drugim zločinima tokom rata. Naravno, u ovoj godini je 20 godina od tragedije i svi to razumeju. I ako hoćemo da dođemo do pomirenja, moramo se sećati da svaki od naroda ima svoju tragediju i datume kojih se želi sećati i ne smemo ih zaboraviti niti negirati. I to nije samo naš stav nego i stav ostalih članova PIC-a.
Govorite da se ne sme negirati nijedan zločin, pa ni onaj genocida u Srebrenici, ali do sada ste pažljivo birali reči, još nijednom niste rekli genocid u Srebrenci već tragedija. Priznajete li tu definiciju zločina?
- Mi ne negiramo ovaj pojam koji je postavio Međunarodni tribunal. U Srebrenici se desio zločin genocida.
Velika Britanija pokrenula je pred Ujedinjenim nacijama usvajanje rezolucije o Srebrenici, koja bi na globalnom nivou trebala da osudi taj zločin. Predsednik RS već je najavio da će tražiti da Rusija uloži veto. Ima li Rusija svoj stav o tome?
- O rezoluciji je govoreno i na sednici PIC-a. Tada još nismo videli tekst rezolucije. Ambasador Velike Britanije potvrdio nam je da će ona biti napravljena za budućnost i da će smisao biti da se sećamo na žrtve tragedije, ali njena namera biće pomirenje naroda BiH. U ovoj rezoluciji stajaće da je bilo žrtava na svim stranama i da moraju da budu poštovane, ali u centru je tragedija iz Srebrenice. Takođe, ambasador Velike Britanije rekao je da će biti uzeto mišljenje lokalnih aktera, ali i međunarodne zajednice. Ovaj nacrt nije konačni dokument i mi se nadamo da će o njemu biti diskutovano u Veću bezbednosti UN-a, ali u i BiH. Zbog toga neću da dajem ocjene o ovom nacrtu, jer nije konačan.
Ne ulazeći u konačni stav Rusije, koliko molbe i zahtevi iz RS ili Srbije za veto mogu da utiču na stav Vaše države?
- Mi poštujemo Milorada Dodika, ali isto tako i rukovodstvo BiH i Federacije BiH. Zbog niza razloga imamo prisnije veze sa Banjomlukom nego sa Sarajevom i to je povezano s našom religijom, za to da su naša najveća ulaganja u RS, pa i naši pristupi po nizu međunarodnih pitanju slični Dodikovim. Ali, to ne znači da ćemo raditi kako on kaže. Poštujemo kako on brani prava RS, kako to stoji u Dejtonu, ali mi razgovaramo i s vlastima BiH i Vladom FBiH.
(Telegraf.rs / Izvor: Avaz.ba)