Duplo manji PDV na dnevne novine i publikacije!
Saša Mirković je, kao podnosilac inicijative, rekao da je sam predlog za izmenu člana 23 Zakona o PDV baziran na činjenici da su, za razliku od svih zemalja u okruženju, naši pisani mediji i izdavačka delatnost na najnižoj lestvici
Skupštinski odbor za kulturu i informisanje usvojio je danas velikom većinom glasova inicijativu narodnog poslanika Saše Mirkovića da PDV za dnevne, monografske i serijske publikacije bude smanjen sa 10 na pet odsto i da se poreska stopa od 20 odsto prepolovi i za usluge oglašavanja u publikacijama.
Povod za ovakvu odluku jeste teško stanje u medijima, kao i dobra iskustva koje su slične mere već donele u regionu i svetu. Odluku su podržale kako stranke na vlasti, tako i opozicija, čime je, kako kažu, pokazana namera da se mediji u Srbiji podrže u daljem osnaživanju i nezavisnom radu.
Pored Mirkovića, za smanjenje PDV glas su dali i predsednica odbora Vesna Marjanović (DS), kao i poslanica DS Aleksandra Jerkov, režiser Srđan Dragojević i kompozitor Nenad Milosavljević - Neša Galija u ime SPS, Aleksandar Čotrić SPO, Ljiljana Nestorović SDPS, Mira Petrović PUPS...
Mirković je za Moja TV, kao podnosilac inicijative, rekao da je sam predlog za izmenu člana 23 Zakona o PDV baziran na činjenici da su, za razliku od svih zemalja u okruženju, naši pisani mediji i izdavačka delatnost na najnižoj lestvici i apelovao na poslanike da se inicijativa usvoji pre letnje pauze.
- Moj predlog zasnovan je na tome da treba pomoći tom sektoru. Staćemo iza njih i pokušati da umanjimo PDV, koji će umnogome uticati i na cenu prema krajnjem korisniku - rekao je Mirković, izrazivši žaljenje što ministarstva privrede i kulture "nisu shvatila ozbiljnost tog predloga" i nisu odredili predstavnike za današnji odbor.
Prodaja štampanih medija je, kako je navedeno na sednici odbora, globalno opala za oko 40 odsto, a smanjenje zahvata države u ovom sektoru značilo bi pre svega i veliku zaštitu radnih mesta. Poslodavci u medijima na ovaj način bi mogli da sačuvaju više hiljada direktno zaposlenih, dok bi neposredno bilo zaštićeno oko 30.000 ljudi u dobavljačkim firmama. Takođe, oslobađa se i prostor za širenje posla i investicije u nove proizvode u ovoj industriji.
Vukašin Obradović, predsednik NUNS, poručuje da će usvajanjem predloženih mera mediji biti u boljem položaju.
- U potpunosti podržavamo inicijativu. Smatramo da bi na ovaj način položaj pisanih medija bio malo olakšan i da bi te mere bile od velike pomoći za njihovo finansijsko stanje, koje je najteže s obzirom na pritisak s interneta. Njihov bolji materijalni položaj mogao bi da ima efekat i na položaj zaposlenih i na kvalitet medija. Stimulisanje pisanih medija u ovakvim okolnostima je uobičajena praksa na Zapadu, mislim da će i Vlada Srbije imati razumevanja.
Nino Brajović, generalni sekretar UNS, dodaje da mere treba hitno usvojiti.
- Dobrodošla inicijativa, koja je na talasu onoga što zemlje EU rade jer direktive Unije traže da se štite štampani mediji. Većina zemalja EU ima PDV od nula do pet odsto. EU to radi zbog ekonomske krize, ali i zato što su ovi mediji ugroženi od drugih medijskih formata, a njihovo gašenje bi bilo loše jer imaju važnu ulogu u društvu. Mali korak, ali koristan, i za medije i za novinare. Dobro je da se to uradi pre leta kako bi mediji što pre to osetili.
(Telegraf.rs / Agencije)