BOR LEŽI NA BAKRU: Rezerve teške milijardu i trista miliona tona!
Sa osiromašenjem rudnih ležišta u svetu i razvojem nauke i tehnike, ekonomski značaj rudnih ležišta Bora i Majdanpeka biće sve veći, pa zato rudnici u Boru i Majdanpeku predstavljaju veliki privredni potencijal Srbije koji treba, u okviru strateškog razvoja, najracionalnije iskoristiti!
Srbija spada u red zemalja sa raznovrsnim i, sa aspekta rezervi, bogatim mineralnim resursima. Trenutno se u našoj zemlji geološka istraživanja izvode na 105 istražnih i 250 eksploatacionih polja, uz dominantno učešće inostranih istraživačkih kompanija, odnosno stranog kapitala. Najbolji rezultati postižu se u okviru jadarskog basena i borske metalogene zone.
Samo Rudarsko-topioničarski basen Bor ima evidentirane geološke rezerve veće od 2,6 milijardi tona rude, od čega overene, odnosno potvrđene bilansne rezerve iznose 1,3 milijarde tona!
Sa osiromašenjem rudnih ležišta u svetu i razvojem nauke i tehnike, ekonomski značaj rudnih ležišta Bora i Majdanpeka biće sve veći, pa zato rudnici u Boru i Majdanpeku predstavljaju veliki privredni potencijal Srbije koji treba, u okviru strateškog razvoja, najracionalnije iskoristiti. Rudarsko-topioničarski basen Bor ima evidentirane geološke rezerve veće od 2,6 milijardi tona rude, od čega overene bilansne rezerve iznose 1,3 milijarde tona!
Rudarstvo na prostorima Bora i Majdanpeka datira iz 1903. godine, a danas predstavlja osnovnu podršku razvoju privrede Srbije. Bakar je strateška sirovina koja nema zamenu na tržištu i ta činjenica doprinela je da Vlada Srbije prepozna mogućnosti RTB-a Bor i pruži mu veliku podršku da se još bolje i više razvija, u duhu savremenih tehnologija.
Razvojno-investicioni ciklus borske kompanije odnosi se, pre svega, na rudarstvo i zasniva se na ogromnim overenim geološkim rudnim rezervama, kao i na strategiji razvoja postojećih i otvaranja novih rudnika radi stvaranja uslova za proizvodnju 400 hiljada tona koncentrata bakra za topljenje u noim metalurškim postrojenjima, kaže direktor RTB-a Bor za razvoj i investicije Dimča Jenić.
-RTB Bor ima jasnu strategiju razvoja definisanu za narednih 10 godina. Overene geološke i bilansne rudne rezerve daju nam potpunu sigurnost da je započeti razvojni ciklus, ne samo u rudarstvu, već i u metalurgiji, opravdan i veoma profitabilan. Koncepcija daljeg razvoja RTB-a Bor zasniva se na otkopavanju postojećih lokaliteta uz otvaranje novih rudnika, pre svega „Cerova“, gde su overene geološke rudne rezerve preko 350 miliona tona. Značajna komponenta strategije razvoja Basena Bor jeste i povećanje proizvodnje u Rudniku bakra Majdanpek, a osnovu za definisan obim investicionog ulaganja u iznosu 25 miliona dolara ove i naredne godine i u gradu pod Staricom čine rudne rezerve. Naime, poslednjim geološkim elaboratom u Majdanpeku je definisano preko 400 milina tona bilansnih rezervi sa srednjim sadržajem 0,38 odsto bakra u rudi, što sa sadržajem zlata daje ekvivalentni sadržaj preko 0,4 odsto bakra. To je izuzetno povoljan sadržaj koji nam govori da ćemo i u Rudniku bakra Majdanpek imati profitabilnu proizvodnju – kaže Jenić.
U periodu od 2016. do 2021. godine planirano je otkopavanje 744.819 miliona tona iskopina, odnosno 521.662 miliona tona jalovine i 233.157 miliona tona rude sa srednjim sadržajem 0,316 odsto bakra iz rudnika „Veliki Krivelj“, „Jama“, „Cerovo“ i „Južni revir“. Tako će se dobiti 683.056 tona bakra u rudi, odnosno 606.451 tona bakra u koncentratu. Ukupna planirana količina koncentrata do 2021. godine je oko 2,9 miliona tona, što znači da će RTB Bor od 2017. proizvoditi potrebnu količinu od 400 hiljada tona koncentrata godišnje iz domaćih sirovina.
Srbija spada u red zemalja sa raznovrsnim i, sa aspekta rezervi, bogatim mineralnim resursima. Trenutno se u našoj zemlji geološka istraživanja izvode na 105 istražnih i 250 eksploatacionih polja, uz dominantno učešće inostranih istraživačkih kompanija, odnosno stranog kapitala. Najbolji rezultati postižu se u okviru jadarskog basena i borske metalogene zone.
(Telegraf.rs)