SVAKE GODINE 500 SRPKINJA UMRE UZALUD: Nemojte biti jedna od njih!
U 80 odsto slučajeva, ukoliko se uspostave svrsishodne mere i adekvatni programi, rak grlića materice može se ne samo pratiti, već i sprečiti
U Srbiji svake godine od karcinoma grlića materice umre oko 500 žena, a registruje se 1.400 novoobolelih, rečeno je na današnjem okruglom stolu "Važnost prevencije i ranog otkrivanja raka grlića materice".
UŽAS: Srbija šest godina pogrešno testira rak grlića materice!
Na skupu je poručeno i da je za prevenciju važno uspostaviti organizovan skrining.
Načelnica Odeljenja poliklinike-ginekologije u Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije Vesna Kesić rekla je da je nabolji način za sprečavanje te bolesti redovan lekarski pregled, istakavši da u Srbiji svega 20 odsto žena redovno odlazi na pregled.
Ona je dodala da Srbija nije zemlja bez skrininga, ali da je potrebno da se on uvede kao organizovan program.
- Organizovan skrining ima za cilj da poveća svest i na pregled dovede i one žene koje nikad ne bi došle na pregled. Imali smo oportuni skrining, ali to je nizak obuhvat žena srednjih i starijih godina, žena iz seoskih područja - navela je ona i dodala da je veliki problem i nedovoljna informisanost žena.
Kesić smatra da će skrining početi tek kada celo društvo shvati da je to posao od nacionalnog značaja.
- Tek kada shvatimo da to nije nešto što će se desiti samo od sebe nego zajedničkom aktivnošću, tek tada ćemo imati skrining, jer sada u njegovom uvođenju imamo problema kao što su kako napraviti registar za skrining, organizovati citologiju, kontrolu kvaliteta - navela je Kesić.
Predsednica skupštinskog Odbora za zdravlje i porodicu Slavica Đukić-Dejanović smatra da žene greše, jer ne vode dovoljno računa o svom zdravlju.
- Kada su u pitanju karcinomi, a pre svega karcinom dojke, debelog creva i grlića materice koji su, uz karcinom pluća, najčešći uzroci smrtnosti od ove bolesti, možemo puno toga učiniti same za sebe - uverena je Đukić-Dejanović.
Ona je ukazala da treba da budu pozvani svi stručnjaci, institucije i kompletan nevladin sektor da pomogne na svim nivoima obrazovanja, uključujući i one koji su u trećem dobu, kako bi se posvetila veća pažnja zdravlju.
Na skupu se obratio i predstavnik Parlamentarne grupe za reproduktivno zdravlje, rodna pitanja i HIV Vlado Babić koji je rekao da se u 80 odsto slučajeva, ukoliko se uspostave svrsishodne mere i adekvatni programi, rak grlića materice može na samo pratiti već i sprečiti.
- Rak grlića materica najviše pogađa mlade žene od kojih su mnoge u životnoj dobi kada treba da osnuju porodicu, kada žele da se egzistencijalno dokažu i potvrde, kada počinju da grade karijere, a lečenje karcinoma je jako skupo na samo za državu već, nažalost, dovodi do osiromašenja mnogih porodica - naglasio je Babić.
Babić je poručio da parlamentarci mogu da kreiraju i utiču na oblik i sadržaje diskusija o javnom zdravlju u svojim zemljama.
- Oni su pre svega u mogućnosti da budu predvodnici izrade relevantnog zakonodavstva... da obezbede nadzor, transparentnost, odgovornost, definišu fiskalne i budzetske probleme, omoguće da se glas obolelih žena čuje i uvažava kao i da obezbede dobro upravljanje novčanim sredstvima iz budžetskog programa namenjenom za prevenciju i lečenje te bolesti - naveo je Babić.
Okrugli sto "Prevencija i tretman raka grlića materice" oganizovala je Parlamentarna grupa za reproduktivno zdravlje, rodna pitanja i HIV u saradnji sa Asocijacijom za seksualno i reproduktivno zdravlje Srbije, a pod pokroviteljstvom Odbora za zdravlje i porodicu Skupštine Srbije.
(Telegraf.rs / Izvor: Tanjug)