SITUACIJA JE SVE GORA: Albanija i Kosovo otvoreno prete Makedoniji
Vlada u Tirani reagovala je na razvoj događaja u susednoj Makeodniji, kako se navodi, neskrivenim pretnjama, ukazujući da bi razbuktavanje etničkog konflikta bilo razorno po Makedoniju
Situacija u Makedoniji se posle nemira u Kumanovu ovog vikenda još nije stabilizovala, a susedne države dolivaju ulje na vatru i iz Albanije i sa Kosova vladi u Skoplju stižu otvorene pretnje, piše danas nemački konzervativni dnevnik "Velt".
Sumirajući bilans sukoba ovog vikenda "jedne albanske bande" sa makedonskom policijom u kome je poginulo ukupno 22 osobe i bilo više ranjenih, list piše da u međuvremenu nemir stiže i do politike i da se razvija dinamika koja bi dalje mogla da pogorša situaciju, umesto da je smiri.
Vlada u Tirani reagovala je na razvoj događaja u susednoj Makeodniji, kako se navodi, neskrivenim pretnjama, ukazujući da bi razbuktavanje etničkog konflikta bilo razorno po Makedoniju i zahtevajući od Skoplja da se pobrine za bolja prava albanske manjine.
U Albaniji se smatra mogućim da je makedonski šef vlade provocirao konflikt sa delovima albanske manjine kako bi osigurao svoju vlast, prenosi "Velt".
List podseća da od februara traju demonstracije protiv premijera Nikole Gruevskog, čiju ostavku traži vođa opozuicije Zoran Zaev, od kada se saznalo za špijuniranje i nadgledanje 20.000 ljudi, među kojima su novinari, opozicionari i ambasadori.
Nemački dnevnik prenosi i da je šef srpske Vojno-bezbednosne agencije Petar Cvetković okrivio zapadne sile da podržavaju projekat Velike Albanije i rekao da je Beograd upozoravao makedonsko vođstvo na moguće napade militantnih Albanaca.
INVAZIJA TERORISTA NA MAKEDONIJU: Najpotresnije fotke novog rata na Balkanu!
U Skoplju je Gruevski govorio o pobedi, tvrdeći da je policija, akcijom protiv jedne albanske grupe, sprečila ubistvo 8.000 ljudi, piše "Velt", ocenjujući da je to, očito, bilo veoma jako preterivanje i znak kako vlada u Skoplju želi situaciju da iskoristi za unutrašnjo-političke ciljeve.
Ukazujući da su Kosovo i Albanija za punu integraciju u Evropskoj uniji i da Srbija, kao kandidat za članstvo u EU i Bugarska kao član EU, uvek imaju u vidu briselsku perspektivu, teza da je EU nezaobilazni faktor stabilnosti na Balkanu mogla bi u slučaju Makedonije biti više od jedne prazne fraze.
Sva trenutna dešavanja u Makedoniji možete pratiti OVDE.
(Telegraf.rs / Tanjug)