EU U BORBI PROTIV MIGRANATA: Kreću naoružanim brodovima na Mediteran i ograničavaju ulazak u zemlje!

Članice Evropske unije planiraju nove mere predostrožnosti i delovanja u slučaju problema migranata, a ono što privlači pažnju svetskih medija su i vojni planovi koje ne odobravaju sve države

Evropska unija namerava da uvede kvote zemljama članicama kako bi se teret zbrinjavanja imigranata ravnomernije rasporedio, piše danas britanska štampa.

ZBOG OVE IZJAVE, EVROPA STRAHUJE: Ako pustimo migrante da dolaze, s njima će stići i 500.000 džihadista!

Londonski Tajms i Gardijan došli su do plana za uvođenje kvota koji će Evropska komisija objaviti u sredu, a po kome će svakoj od 28 članica unije biti određeno koliko migranata mora da primi.

Prema trenutno važećem sistemu, sav teret zbrinjavanja migranata koji poslednjih godina u velikim brojevima stižu sa Bliskog Istoka pada na zemlje u koje oni prvi stignu, a to su najčesće Italija, Grčka i Malta.

- EU je potreban stalni mehanizam za podelu odgovornosti za zbrinjavanje velikog broja izbeglica i azilanata među zemljama članicama - piše u planu koji je objavio Tajms.

Nemačka, Francuska, skandinavske zemlje, kao i one koje trenutno imaju veliki priliv izbeglica, spremne su da podrže plan, ali iz Britanije i Mađarske stižu najave da će se žestoko boriti protiv novog sistema.

Londonski Tajms u redakcijskom uvodniku kaže da će kvote za izbeglice izvesno podstaći premijera Dejvida Kamerona da ranije raspiše referendum o izlasku Britanije iz EU, dok je iz Houm Ofisa (britanskog ministarstva unutrašnjih poslova) već stiglo saopštenje da je prisilno primanje izbeglica neprihvatljivo.

Mađarski premijer Viktor Orban, koji je već uzvitlao prašinu svojom namerom da uvede radne logore za izbeglice je izjavio daje plan EU "lud i opasan" i da će mu se suprotstaviti svim sredstvima.

Inače, Evropska unija je od Veća sigurnosti Ujedinjenih naroda tražila dozvolu da u teritorijalne vode Libije ulazi naoružanim brodovima, kako bi se krijumčarenje sprečilo odmah na početku. Ovim putem većina migranata kreće ka Italiji i ostatku evropskog dela Mediterana.

Šefica diplomatije EU Federika Mogherini danas će ovaj predlog izložiti pred Većem UN-a, a ove nedelje će o vojnim planovima raspravljati i ministri spoljašnjih poslova EU. Bez dopuštenja UN-a svaka vojna akcija EU protiv krijumčara ljudima u libijskim ili međunarodnim vodama bila bi ilegalna, odnosno nezakonita.

Vojna akcija EU bi mogla da zarobi imigrante u Libiji u lošim uslovima za život, a to je upravo ono od čega pokušavaju da pobegnu, upozorio je Amnesty International. Libijski ambasador Ibrahim Dabaši je rekao za BBC da je ova zemlja protiv tog predloga.

Ujedinjene nacije procenjuju da je ove godine već 60.000 ljudi pokušalo da pređe Sredozemno more, a 1.800 njih je poginulo na ovom rizičnom putu. Komisija će pored kvota predložiti i da se imigrantima ponude pravna sredstva pre nego što krenu u Evropu kako ne bi tražili pomoć od krijumčara.

(Telegraf.rs/ Tanjug)