HOĆETE DA BUDETE TELOHRANITELJ? Ne vole kad ih zovu gorilama, a da li su dobro plaćeni, saznajte ovde (FOTO)

Da bi bili spremni za posao moraju da prođu specijalnu obuku, kako ne bi doveli u opasnost život i imovinu poslodavca. Ovo je priča o jednoj od najopasnijih, ali i najzanimljivijih profesija u Srbiji

Da je slavna jugoslovenska teniserka Monika Seleš imala telohranitelja, razjareni navijač Štefi Graf ni u snu ne bi mogao da se iz publike sjuri na teren i ubode je nožem. Verovatno ni balkanska muzička zvezda Toše Proeski ne bi poginuo u 26. godini da je, umesto školskog druga, angažovao profesionalno obezbeđenje koje bi stalno bilo uz makedonskog Elvisa Prislija.

Postoje na hiljade takvih primera. Zato je poslednjih godina u svetu, pa i u Srbiji, profesija telohranitelj s dobrim razlogom sve traženija. Gorile, kako u slengu zovu mladiće koje čuvaju političare, biznismene, sportiste i druge poznate ličnosti, zapravo su ljudi koji su u svakom trenutku na usluzi svojim poslodavcima. Oni su neka vrsta vitezova iz senke, jer svog klijenta prate u stopu i brinu o njegovoj potpunoj bezbednosti.

- Reč je o veoma teškoj i zahtevnoj, ali dobro plaćenoj profesiji - kaže Borislav Ćosić, trener i mentor u Centru za obuku telohranitelja Inovacionog centra Fakulteta bezbednosti Beogradskog univerziteta.

- Ovi momci moraju da budu izuzetno psihički stabilni, da imaju dobre reflekse, razvijenu intuiciju, fizičku kondiciju…

Da bi bili spremni za posao moraju da prođu specijalnu obuku, kako ne bi doveli u opasnost život i imovinu poslodavca. Kako otkriva Ćosić, za predavače su angažovani vrhunski stručnjaci. Polaznici imaju nastavu iz deset predmeta. Osim upoznavanja s najboljim metodama za profesionalnu pratnju i zaštitu klijenata, ovde uče i kako se treba ponašati prilikom pregovaranja u kriznim situacijama, kako se čita govor tela, kako se kontrolišu emocije, u kom trenutku je potrebno oštrije reagovati prema napadaču...

- Grupe se prave od najviše 15 polaznika, kako bi predavači mogli u potpunosti da se posvete svakom kandidatu. Obuka je naporna i intenzivna, traje mesec dana od deset do 15 sati dnevno, što je prosečno radno vreme telohranitelja i u stvarnom životu. Osim iz Srbije, imamo interesente iz regiona i cele Evrope. Pretpostavljam da smo im zanimljivi, kako zbog sveobuhvatnosti specijalizacije, tako i zbog cene, jer smo višestruko konkurentni u odnosu na mnoge evropske države – ističe Ćosić.

Ovaj posao ne privlači samo muškarce, nego i žene, koje su, prema njegovim rečima, mnogo disciplinovanije, stabilnije i organizovanije. Ćosić tvrdi da se pripadnici ličnog obezbeđenja iz Srbije dobro kotiraju svuda u svetu. Njihove kvalifikacije i odanost su često presudni faktor prilikom dobijanja posla, a u Centru mogu mnogo da nauče od vrhunskih stručnjaka.

Ćosić je, naprimer, višestruki prvak u borilačkim veštinama i često je i sam bio u obezbeđenju poznatih osoba. Kad je Novak Đoković bio treći teniser sveta, njegov tim je bio zadužen za Noletovu zaštitu dok je boravio u Beogradu.

- Nole je bio izuzetno dobro čuvan, ali niko to nije primećivao. Bili smo njegovi nevidljivi pratioci. Ako običan svet ne primećuje obezbeđenje, to znači da je posao telohranitelja najbolje obavljen - kaze na kraju Ćosić.

(Telegraf.rs)