DANAS JE ISTORIJSKI DAN ZA PUTINA: Pogledajte zašto će mnogi Rusi proslaviti 7. maj! (VIDEO)
Nakon 15 godina na vlasti Putin je dokazao jedno - da mu nije strano da ulazi u sukob sa izazovima i da, uglavnom po pravilu, iz njih izlazi kao pobednik
Vladimir Putin je 7. maja pre tačno 15 godina po prvi put postao predsednik Rusije, a na toj funkciji zamenio je Borisa Jeljcina. Putin je pre nego što je postao predsednik bio premijer Rusije.
Pogledajte kako izgledaju poslednje pripreme pred vojnu paradu u Moskvi!
Jedan od najmoćnijih ljudi na planeti tada nije bio previše poznat, a vlast je preuzeo u trenutku kada se Rusija borila sa teškom ekonomskom situacijom i strahovanjima od širenja bezvlašća.
Tada je goruće pitanje u Rusiji bila i kriza u Čečeniji, a Putin je najavio da će federacijom vladati čvrstom rukom. Takvim načinom istupanja Putin je stekao veliko poštovanje u Rusiji.
Nakon toga Putin se suočio i sa oligarsima, koji su krajem devedesetih godina 20. veka kroz novac generisali i veliku političku moć. Kada je “sredio“ probleme u sopstvenoj državi, Putin se preorijentisao na spoljnu politiku i već u startu ostavio jak utisak na lidere velikih svetskih sila.
- Gledao sam ga u oči, video sam da je iskren i da može da mu se veruje. Imali smo veoma dobar dijalog. Mogao sam da osetim da ima dušu - rekao je tadašnji predsednik SAD Džordž Buš, posle Samita u Sloveniji 2001. godine.
U to vreme Putina su čekali veliki izazovi kod kuće jer se dogodila nesreća sa podmornicom Kursk, kao i teroristički napad na školu u Beslanu. Bezbednosne snage i sam predsednik su bili na meti kritika zbog tih događaja, a kao problem koji nije bilo lako rešiti pojavio se i islamistički terorizam.
Sa druge strane, sa Zapada su stizale optužbe da Putin kontroliše oba doma parlamenta, sve političke partije, kao i da pritiska civilno društvo da mu se ne suprostavlja.
S obzirom da po ruskom ustavu nijedan predsednik ne može da ima tri uzastopna mandata, taj problem je Putin rešio tako što je postao premijer, dok je na njegovo mesto došao njegov bliski saradnik Dmitrij Medvedev.
Vladimir Putin se na čelo Rusije vratio 2012. godine.
Nakon toga počela je kriza u Ukrajini. Državni udar i dolazak na vlast proevropske struje u Kijevu, doveo je do odluke Moskve da anektira Krim, što je u narednim mesecima dovelo do eskalacije sukoba na istoku Ukrajine i serije optužbi sa zapada da je Rusija kriva za haos.
Sankcije sa zapada su dovele rusku ekonomiju na rub propasti, ali je ona počela da se normalizuje ove godine. Nakon 15 godina na vlasti Putin je dokazao jedno, da mu nije strano da ulazi u sukob sa izazovima i da, uglavnom po pravilu, iz njih izlazi kao pobednik.
Pogledajte Putinov govor prilikom inauguracije 2000. godine:
(Telegraf.rs / Izvor: b92.net)