JEZIVO: U Srbiji i deca oboljevaju od raka dojke!

- Rak dojke je postao pošast. Od 105 pacijenata na odeljenju, 30 boluje od karcinoma, od toga šestoro na dojci. Od 19 operacija dnevno tri ili četiri su dojke. Još više brine što se starosna granica pacijentkinja spustila do 19-20 godina - kaže dr Edin Mutevelić

Hirurzi Opšte bolnice Užice su od početka godine uradili 140 operacija karcinoma dojke i otkrili 46 novoobolelih pacijenata.

Doktor Edin Mutevelić, jedan od troje hirurga koji leče žene obolele od raka dojke, navodi da je Zlatiborski okrug područje koje prednjači po ovoj bolesti. Ipak, užička bolnica je ustanova sa najmanjim procentom smrtnosti od istog oboljenja.

- Rak dojke je postao pošast. Od 105 pacijenata na odeljenju, 30 boluje od karcinoma, od toga šestoro na dojci. Od 19 operacija dnevno tri ili četiri su dojke. Još više brine što se starosna granica pacijentkinja spustila do 19-20 godina - kaže dr Mutevelić za Blic.

Od karcinoma dojke uglavno boluju žene, a prema svetskoj zdravstvenoj statistici kaže, kaže ovaj lekar, na muškarce otpada jedan odsto obolelih. Međutim, u užičkom kraju nije takav slučaj jer na 100 obolelih, trojica su muškarci.

- Posle havarije u Černobilju imali smo naglo povećanje broja obolelih. Kada se to smirilo, došlo je bombardovanje u Bosni, kasnije i u Srbiji. Sada osećamo posledice toga. Iz Sjenice, gde je palo mnogo NATO bombi, doskora nismo imali mnogo pacijenata, ali Sjenica sada prednjači u okrugu. Takođe, i Priboj i Prijepolje, verovatno zbog blizine sa Bosnom. Nekada je prednjačio Kosjerić. Nije dokazano da je zbog toga, ali od kako je Cementara ugradila određene filtere Kosjerić je opština sa najmanje karcinoma. Broj obolelih od svih vrsta karcinoma mahom potiče iz urbanih sredina, teško ćete naći gorštake sa Povlena ili Zlatara koji se zdravo hrane, što opet upućuje da je ishrana jedan od razloga ove bolesti - objašnjava hirurg.

Zvanična statistika kaže da u Zlatiborskom okrugu godišnje od raka dojke oboli 150 žena, od kojih svaka treća izgubi bitku sa bolešću. Prosečna standardna stopa mortaliteta u centralnoj Srbiji je 20,4 a u užičkom kraju 16,6 na 100.000 žena, što govori da je Užice centar u kome se rak dojke najuspešnije leči.

- Razlog je što se bolest otkriva rano. Kada se rak dojke dijagnostikuje na vreme uspešno se izleči 97 odsto pacijenata. Važne su dve stvari: da se žene jave lekaru čim primene neku promenu i da se odazovu na skrining na mobilnom mamografu - kaže dr Maja Gulan.

(Telegraf.rs / Izvor: Blic)