OBELEŽENA STOGODIŠNJICA: Ovo je bila NAJKRVAVIJA bitka u Prvom svetskom ratu! (FOTO) (VIDEO)

Iz te bitke Osmansko Carstvo izašlo je kao pobednik, a u njoj je u pomorskim i kopnenim akcijama bilo oko pola milona žrtava

Stogodišnjicu bitke na Galipolju, jedne od najkrvavijih bitaka u Prvom svetskom ratu, danas su u Turskoj obeležili porodice i potomci poginulih vojnika, predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan i brojni svetski lideri.

Erdogan i britanski princ Čarls položili su vence na spomenik palim turskim vojnicima na Galipolju, preneo je AP.

(UŽIVO) 100 GODINA OD MASAKRA JERMENA: Odaje se počast žrtvama, ali svi izbegavaju reč genocid! (FOTO) (VIDEO)

Na ceremoniju su došli premijeri Australije i Novog Zelanda, Toni Abot i Džon Kej, britanski prinčevi Čarls i Hari, kao i drugi visoki gosti, a Srbiju predstavlja prvi potpredsednik vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

- Platili smo visoku cenu pobede na Galipolju. Ipak, ne treba da zaboravimo da svoju sadašnju nezavisnu državu dugujemo tom duhu i istrajnosti koju smo pokazali - poručio je Erdogan.

- Uprkos užasnim žrtvama koje su mnogi podneli u dva svetska rata, netolerancija kombinovana sa spremnošću da se primeni varvarsko nasilje ostaju stalni izvor podela i konflikata - rekao je princ Čarls, prenosi AP.

On je dodao da svi imamo dužnost da nađemo način da prevaziđemo netoleranciju kako bismo se borili protiv mržnje i predrasuda, i mogli da kažemo da time odajemo počast žrtvama onih koji su stradali na Galipolju.

Princ Hari takođe je održao govor ispred spomenika britanskim vojnicima.

Centralna komemorativna svečanost biće održana u subotu, prenose agencije.

Bitka na Galipolju bila je jedna od najkrvavijih bitaka u Prvom svetskom ratu i vođena je od 25. aprila 1915. do 6. januara 1916. godine između Nemačke, koju su podržavale otomanske snage, i saveznika, uključujući Australiju, Britaniju i Novi Zeland, koje su pokušavale da osvoje Carigrad i uspostave kontrolu nad Bosforom i Dardanelima.

Iz te bitke je Osmansko Carstvo izašlo kao pobednik, a u njoj je u pomorskim i kopnenim akcijama bilo oko pola milona žrtava.

U savezničkom iskrcavanju na poluostrvu Galipolju 25. aprila 1915. godine, učestvovalo je i više od 60.000 australijskih i novozelandskih vojnika.

To je bilo prvi put da su te vojske te dve tadašnje britanske kolonije učestvovale u nekoj bitki, zbog čega Australija i Novi Zeland obeležavaju 25. april kao svoj nacionalni praznik.

Tela poginulih danas leže zajedno na odvojenim grobljima poluostrava Galipolje na zapadu Turske, što se posmatra kao snažan simbol pomirenja između bivših neprijatelja.

Pogledajte video:

YouTube / Associated Press

(Telegraf.rs/ Tanjug)